Motor Yağ 10 40 4Lt Magnatec

 • Marka: CASTROL
 • Ürün Kodu:CASTROL 112
 • Üretici Kodu:
 • Stok Durumu:Stok Sorunuz
 • 731,06TL

Motor Yağı Ne İşe Yarar?

Araçlarınızın kalbi olan motor içerisinde yer alan bileşenleri sürtünmeden ve zamanla oluşacak aşınmalardan koruyarak daha performanslı bir çalışma sağlamaya yarayan en temel maddelerden biri olan motor yağı yoğunluk ve akışkanlığı ile sınıflandırılmaktadır. Motor yağının düzenli olarak kontrol edilmesi ve yılda 2 kere olmak üzere değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Düzenli kontrol edilen araçlarda görülen faydalar nelerdir? sorusunun cevaplarını sıralayalım.

 1. Performansı arttırır.
 2. Daha az yakıt tüketimi sağlar.
 3. Çevre kirliliğini engeller.
 4. Sürtünmeyi en aza indirerek aşınmayı engeller.
 5. Yüksek sıcaklıkta çalışan motor parçalarının soğutulmasına yardımcı olur, parçaların ısınarak deforme olmasını önler.
 6. Toz ve kiri yağ filtresine taşıyarak motor parçalarını temizler.
 7. Segman, piston ve silindir arasındaki boşlukları doldurur. Gaz kaçağını engelleyerek verimliliği artırır.

    Motor Yağı Numaraları Nedir?

10w 40 Motor Yağı Ne anlama gelir?

5w 30 Motor Yağı Ne demektir?


En basit tanımıyla viskozite, yağın kalınlığının ölçüsüdür. Yani motor yağları yoğunluk kalınlığı ve inceliğine göre değişmektedir. 10w 40 motor yağının yoğunluğu 5w 30 motor yağına oranla daha çok olacaktır. Euro 4 araçların bazıları ile başlayan dönemden sonrasında Euro 5 ve Euro 6 motorların tamamı neredeyse 5w 30 motor yağı kullanmaktadır.

5w 30 Partiküllü Motor Yağı nedir?

Partikül Nedir? Ne işe yarar?

Partiküllü motor yağlarını diğer yağlardan ayıran en büyük özellik içerisinde partikül yer almasıdır. Partikül ne işe yarar sorusuna en büyük cevabı doğa kirliliğini en aza indirerek motor ısınma ve aşınmayla birlikte egzoz üzerinden attığı egzoz dumanı ve parçacıkları minimuma indirerek geri dönüşüm sağlamaktır.

Yeni nesil araçların egzoz kısmında yer alan Partikül filtresi motordan çıkan gazları ve parçacıkları tutmaya yarayan arı peteğini anımsatan bir filtre çeşitidir. Dolumu esnasında sensörler aracılığı ile aracınızın ekranında "Partikül filtresi dolu. Sürmeye devam ediniz." şeklinde bir uyarı yer alacaktır.

Peki bu uyarı geldiğinde ne yapmalısınız?

Aracınızın ekranında bu uyarıyı gördüğünüz taktirde aracınızı 2500/3000 devirde 15 20 dakika kullanmanız yetecektir. Partikül filtresinde biriken maddelerin yanma işlemi başlayacaktır. Bu esnada aracınızın istop etmemesi, kapalı bir alanda olmaması ve aşırı ısınmaya ve partikül filtresinde başlayan yanmadan dolayı erişilecek sıcaklığa zarar vermeyecek ortamda olması tavsiye edilecektir. Yanan parçaların veya parçacıkların elle temas etmemesi gerekmektedir.

Kaliteli Motor Yağı Yakıt Tüketimini Azaltır mı?

Kaliteli bir motor yağı aşınmayı %100 olarak engelleyeceği gibi motorunuzun içerisinde yer alan çok sayıda parçanın performanslı çalışmasını sağlayacaktır. Bu sayede aracınızın hem performansı artacak hemde harcayacağı güç oranı düşeceğinden yakıt performansı sağlamanıza olanak sağlıcaktır.

Motor Yağı Ne Zaman Değişmelidir?

Motor yağı değişimi kat ettiğiniz yol ve kullandığınız yağ çeşidine göre değişmektedir. Eski araçlarda 5 bin kilometre'de değişim yapılması gerekirken yeni araçlarda ise 20 bin kilometrede bir değişim önerilmektedir. 

Motor Yağ Seviyesi Nasıl Kontrol Edilir?

Aracınızı düz bir zemine park ederek yağ çubuğu diğer adıyla yağ ciklesini çekerek önce temiz bir bezle temizledikten sonra tekrar yerine tam olarak yerleştirip tekrar çıkardığınızda seviyeyi rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Yağ çubuğunda yer alan yağ seviyesi minimum ve maksimum arasında olması ideal olan seviyedir.

Yağ Uyarı lambasının yanması her zaman yağ seviyesinin azaldığı veya bittiği anlamına gelmemektedir. Yağ pompasının bozulması durumunda, yağ kanallarında tıkanıklık olması durumunda da yağ arıza lambasının yanacağını belirtmek gerekmektedir.


Taşdemirler oto yedek parça olarak sizlere Motor yağ çeşitlerinde göz önüne almanız gereken en temel özelliği belirtmek istiyoruz. 35 yıllık yedek parça tecrübesinin vermiş olduğu bilgi ve birikim ile birlikte sizlere belirtmemiz gereken en büyük temel özellik alacağınız yağın fiyatı, miktarı vede markası kesinlikle ve kesinlikle önemli değildir. Önemli olan araçlarınızın nasıl bir Ford, Renault, Peugeot veya Citroen gibi bir markası ve ona özel bir motoru var ise aracınıza özel olarak üretilmiş birde motor yağı yoğunluğu bulunmaktadır.

Örnek verecek olursak 5w 30 partiküllü kullanan bir Renault aracınıza motor yağı alacaksanız eğer almanız gereken yağ kesinlikle ve kesinlikle A marka 5w 30 partiküllü yağ değildir. Dilediğiniz her markayı gönül rahatlığı ile aracınıza kullanabileceğiniz gibi sadece ve sadece almanız gereken tek şey 5w 30 Partiküllü olması yeterli olacaktır.

Castrol 10w 40 motor yağı, castrol 5w 30 motor yağı, castrol 5w 30 partiküllü motor yağı çeşitlerini her marka ve model araçlarınızda gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz gibi sadece önemli olan aracınızın motoruna uygun bir yoğunluk olması olacaktır.

Castrol Edge 5W 30 Motor Yağı 5 Litre Fiyatı. Bu castrol Edge 5W 30 5 listrelik motor yağı Benzinli, LPG ve Dizel Motorlarda kulanmaya uygundur. Bu 4 litrelik 5w 30 motor yağı castrol markası olup edge modeli olarak geçmekte olup 5 litrelik kutu ambalajlardadır. Bu castrol Edge 5W 30 5 listrelik motor yağı Benzinli, LPG ve Dizel Motorlarda kulanmaya uygundur. Bu 5w 30 motor yağı castrol markası olup "edge" modeli olarak geçmekte olup 5 litrelik kutu ambalajlardadır.


ÜRÜN İSMİ ARAÇ MARKASI ARAÇ MODELİ ARAÇ YILI OEM NO ARAC TİPİ MOTOR TİPİ ÜRETİCİ ADI 9 10
GENEL
text_depomonline_taksit text_depomonline_taksit_tutari text_depomonline_toplam_tutar