Z Rot Nedir ? Z Rot Arızası ve Sesi

Yazar Tasdemir06 01/01/2019 0 Yorum Nasıl,

Z rot diğer adı denge rotudur. Z-Rot, sürüş konforunu sağlamak için tekerleğin aşağı-yukarı hareketini denge çubuğu vasıtasıyla diğer tekerleğe ileten süspansiyon sistemin bir bağlantı elemanıdır. Bu bağlantı sayesinde, virajlarda aracın direksiyon hâkimiyeti artar, kayması, savrulması ve sağa-sola yatması engellenir. Z rotun bir ucu denge koluna, diğer ucu amörtisöre bağlanır.

Z Rot Sesi

Z rot arıza yaptığında,( iki ucundaki bağlantı vidasının aşıkları boşluk yaptığında ) Aracınızla kasis ve çukurlardan geçerken rahatsız edici şekilde tıkır tıkır ses yapar. Çözüm olarak değiştirmeniz gerekir tamiri mümkün değildir. Çok nadiren de olsa z rotun kırıldığa da görülmüştür. Z rot kırıldığında hem ses de yapar hem de aracınızın virajlarda savruluyo gibi hissedersiniz. Z rotun fiyatı 25 - 50 tl arasındadır. 

Z rotu, aracın tekerlekleri arasında yük ve basınç aktarımını sağlayan bir parçadır. Bu parçanın bir ucu denge koluna bir ucunda amortisör sistemine sabitlenmiştir. Aracın bir tekerine aldığı yükü ve ivmeyi, diğer tekerleklere paylaştırarak sürüş güvenliğini ve konforu arttıran bir parçadır.

Bu yazımızda Z rot Arızası Nasıl Anlaşılır detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Z Rot Arızası Nasıl Anlaşılır

Ülkemizde büyük kentlerde yollar düzgün ve bakımlı olsa da taşra ve küçük illerde çoğu yol girintili çıkıntılı kasisli ve şehirler arası yolculuklarda kullanılan otoyollar ise oldukça virajlı. Bu nedenle bu parçalar sık sık arızalanmaya müsait olan parçalardır.

Arıza ortaya çıkmaya başladığında araç sürücüsünün hissedebileceği belli başlı bulguların ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtileri iyi okuyarak söz konusu arızanın başladığı an itibari ile onarımını gerçekleştirebilirsiniz. Z rot arızası durumunda ortaya çıkabilecek belirtiler aşağıda listelenmiştir.

Z Rot Arıza Belirtileri Nelerdir;

• Araçta kasisli yollarda lokurtu ve tıkırtılar görülür.
• Ani Esnemelerde gıcırtı sesleri ortaya çıkar
• Virajlarda Araç Daha Hassaslaşmaya Başlar
• Sağa ve sola dönüşlerde gıcırtı şeklinde sesler görülmeye başlar

Bu belirtiler z rot arızasının en belirgin bulguları arasındadır. Genellikle ilk fark edilen bulgu araçta önceden olmayan gıcırtı ve lokurtu şeklinde gelen seslerden oluşmaktadır.

Z Rot Neden Arıza Yapar

 

Z rotun alt ve üst bağlantıları rotillerle yapılmaktadır. Bu parçalar araç hareketlerine ve esnemelerine uyum sağlayabilecek şekilde hareket eden başlıklara sahip rotillerdir. Titreşim, Çukur ve kasisler gibi nedenlerden ötürü söz konusu parçanın zamanla bozulması olası bir durumdur.

Z Rot Arızası Giderilmezse Ne Olur

Söz konusu parçada meydana gelen bozulmaya rağmen, duruma aldırış etmeden aracın kullanımına devam edilmesi riskli bir davranıştır. Söz konusu parça tamamen sürüş güvenliği ile ilgili bir parça olduğu için kazalara sebebiyet verebilecek ölçüde önemli bir parçadır. Araç eskiden alıştığınız şekilde viraj almayabilir. Bunun farkına varamadığınız zaman ise daha önce aynı hızla geçtiğiniz bir virajdan , tekrar aynı hızda geçtiğinizde araç bu sefer virajı alamayabilir ve savrulma, devrilme, aracın kontrolsüzce yoldan çıkması ve direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi gibi olası sonuçlara neden olabilmektedir.

Ayrıca söz konusu parçanın fiyatı oldukça makul değerlerde, değişim süresi kısa ve işçilik ücretleri de nispeten diğer parçalara göre gayet ekonomiktir. Bu nedenle söz konusu arızayı ihmal etmemeli ve bir önce onarımını ve değişimini gerçekleştirmelisiniz.

ilginizi çekebilir :

Düşüncelerinizi Paylaşın..