Yerli Otomobil Çıktı mı ? Yerli Otomobil Konsorsiyumu , Yerli Otomobil Fiyatı

Yazar Tasdemir06 02/11/2017 3 Yorum

Yerli Otomobil Çıktı mı ? Yerli Otomobil Konsorsiyumu , Yerli Otomobil Fiyatı

 

 

Hepimizi heyecanlandıran bir haber bugün açıklanıyor. Yerli otomobil konsorsiyumu bugün açıklanacak. Konuyla alakalı yorum yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , " Sektörün devlerinin bir araya gelmesi ile biz de yerli üretim otomobilimizi üreteceğiz " diye açıklama yaptı. Bugün saat 13:00'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü İmza Töreni" düzenlenecek ve yerli otomobil konsorsiyumu belli olacak.

 

Konsorsiyumda yer alacak şirketlerden Anadolu Grubu otomotivde önemli bir şirket. 1960’lı yıllarda kamyonet üretimiyle faaliyetlerine başladı. Isuzu Motors Limited ve Itochu ortaklığı Anadolu Isuzu ile hafif kamyon, kamyonet, otobüs ve pick-up gibi ticari araçların üretim ve pazarlamasını gerçekleştiriyor. Uzun süre Lombardini lisansı altında motor üreten Anadolu Motor, kendi markası Antor’la üretimini sürdürüyor ve bugün İtalya dahil 40’a yakın ülkeye motor ihraç ediyor. Geçtiğimiz aylarda 135 yıllık traktör şirketi İtalyan Argo Tractors ile ortaklık anlaşması imzaladı. Anadolu Landini ismi ile yeni bir şirket kurarak traktör üretimine başlayacak. Landini markasının Türkiye distribütörü olan Anadolu Motor, Argo Tractors ile birlikte 50-75 beygir arası yeni modelleri Türkiye’de üretecek. Kia’nın Türkiye distrübütörü olan grup HONDA Güç Ürünleri, ANTRAC çapa makineleri, denizde ise HONDA MARINE markaları ile iş birliği yapıyor.

 

YERLİ OTOMOBİL NE KADAR YAKACAK?

 

Yerli otomobilin sadece fiyat konusunda değil yakıt konusunda da vatandaşların bütçesine uygun olması hedefleniyor. Otomobilin, 6 saatte doldurulabilen batarya ile çalışması, 100 kilometre şarj etmeden gidebilmesi planlanıyor. Otomobilin enerjisini sağlayacak bu şarjın günde 2 liralık maliyeti olması planlandı. Böylelikle yerli otomobilin hem üretim hem de tüketim konusunda ekonomik olarak Türkiye'ye katkı sağlaması bekleniyor.

 

 

YERLİ OTOMOBİL FİYATI

 

Türk halkının büyük ve lüks otomobilleri sevdiğini ancak, satın alamadığını belirten Bakan Işık, bu aracın sadece orta sınıf araç kullanıcılarını değil, B segmenti yani küçük sınıfta araç kullananları bile üst sınıfa yükseltebileceğini söyledi. En büyük hedeflerinin bu aracın rekabetçi fiyatlarla pazara çıkması olduğunu vurguladı. Temennimiz yerli otomobil fiyatının 15-25 bin TL arası olması yönünde.

 

Aracın pazarlanmasında iki yönlü düşünceleri olduğunu söyleyen Bakan Işık, “Petrolde dışa bağımlı ve petrolü pahalıya mal eden ülkelere elektrikli ve menzil uzatıcılı (Range Extender) araç satarız, ki Türkiye için de bu çok önemli. Bu pazarlar dışında bu segmentte bir otomobili içten yanmalı bir motorla talep edecek olan İran veya Suudi Arabistan gibi ülkelere de bu araç içten yanmalı bir motorla da satılabilecek. Onun için de yine TÜBİTAK bünyesinde motor mükemmeliyet merkezini kurup, içten yanmalı motor konusunda da çalışmalara başlıyoruz” dedi. Söz konusu araçlar üretime hazır hale gelene kadar 30- 40 prototip daha üretileceğini açıklayan Bakan Işık, bu araçların parasının ödenen 40 milyon Euro içinde olmadığını, bunlar için açıklamak istemediği bir miktar daha ödeme yapılacağını kaydetti. Araçların İsveç’te mi yoksa Türkiye’de mi üretileceği konusunun ise, sonuçlanması beklenen bazı gelişmelerden sonra netlik kazanacağını söyleyen bakan, üretim bandının da mart ayına kadar bir yatırımcıyla anlaşılması halinde Türkiye’ye taşınacağını belirtti.

 

 

 

3 Yorum

Nese:
02/11/2017, 04:51:00 PM
Yanıtla

Bakalim coksin yollara da gorecez nasil bir otkmobil olacagini. Umarim kaliteyi uugun fiyata ayagimiza getirebilirler.

Yigit:
05/11/2017, 08:38:24 PM
Yanıtla

Yerli otomobil ulkemiz icin cok iyi olacak ancak ben 2018 de cikicak biliyordum ancak 2021 diyorlar

mert:
06/11/2017, 06:44:08 PM
Yanıtla

yerli otomobil en kısa zamanda yollara cıkar umarım. ekonomik imkanlarım iyi olursa bende alıcam

Düşüncelerinizi Paylaşın..