Turbo değişimi nasıl yapılır, turbo bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Yazar Tasdemir06 22/08/2017 0 Yorum

Merhabalar,

 

Yeni nesil araçların tamamına takınında artık turbo bulunmaktadır. Peki turbo bulunan bir araç nasıl kullanılır? Kullanırken nelere dikkat edilmelidir? Bu makalemizde size bunları açıklamaya çalışacağız. 

 

Halk arasında turbolu araç deyince direk akla gelen en basit yöntem kontağı kapatmadan önce bir süre beklemektir. Tabi bu yapılması gereken doğru bir davranış. Lakin sadece bunu yapmamız yeterli mi? Tabiki değil. Size şimdi dikkat edilmesi gereken başka önemli konulardan bahsedeceğiz. Turbolu araç kullanımında yapmamamız gereken ilk şey motor düşük devirde iken gaza fazla basmamaktır. Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz. Eski yani atmosferik motor kullanan bir kişi turbo motor kullanımına geçmişse yüksek tork ile vites küçültmek yerine düşük devirlerde gaza basmayı tercih ediyor. Bu yapılmaması gereken yanlış bir davranış. Örneğin 1500 devirde yüksek viteste seyir halinde gidiyorsunuz, aniden hızlanmanız gerekti veya sollama yapmanız gerekti. Vites değiştirmeye üşenirde gaza yüklenirseniz hata yaparsınız muhakkak vites düşürmelisiniz. Çünkü buji ateşlemesi gerçekleşmeden motorun içerisinde bir patlama gerçekleşiyor buda piston yukarı çıkarken henüz olması gereken yere gelmeden bir vuruntu gerçekleştirir. Motor içerisinde istenmeyen bir yanma oluşur ve içeride çok yüksek bir basınç oluşturur. Motor bloğu, pistonlarınız ve turbonuz için çok zararlı bir harakettir. Ayrıca bu hareket sonucunda motora aşırı derecede fazla yakıt tüketimi yaptırmış olursunuz. Yakıtın tamamını tüketemediği için çok fazla yakıtı tüketemediği için araç arkadan siyah duman atmaya başlar. Zamanla bu katalizörü kurum kaplar ve zarar verir.

 

Bir diğer önemli konu ise aracınızın bakımlarıdır. Bilindiği gibi turbo aracın yağından beslenmektedir. Ayrı bir yağ haznesi yoktur. Uzun süre değiştirilmeyen motor yağı özelliğini kaybeder. Motorun içerisindeki yağ ne ise turbo onu kullanır. Yağ değişimleri zamanında ve düzenli yapılmalıdır. Yağ değişiminde mutlaka üreticinin önerdiği yağ çeşidini kullanmaya özen gösterin. Kontrollerinizi aksatmadan yapmanız hem motorunuz hemde turbonuz açısından çok önemlidir. 

 

Turbo bakımında diğer önemli ürünümüz ise hava filtresidir. Turbo dışarıdan havayı çekerken bir filtre kullanır. Eğer uzun süre hava filtrenizi değiştirmezseniz, aşınmış, yıpranmış ve özelliğini kaybetmiş bir filtreden içeri küçük toz taneleri turbo içerisine dolacaktır. O gözle göremediğimiz toz taneleri yüksek devirde çalışan turbo panellerine çarptığı zaman çizikler oluşturmaya başlayacaktır. Aynı zamanda rulmanlarada zarar vermektedir. Buda turbonuzun ömrünü çok hızlı bir şekilde tüketmesine yol açmaktadır. Hava filtrenizi düzenli aralıklarla kontrol ettirin ve yıpranmışsa muhakkak değiştirin. Tozlu bir iş içerisinde iseniz önerilen zamandan daha sık aralıklarla kontrol ediniz. 

 

Son olarak ister dizel olsun ister benzinli muhakkak kriterlere uygun yakıt kullanınız. Araç kitapçığında benzinliler için kullanmanız gereken minimum oktan numarası belirtilmiştir. Kesinlikle bilinmeyen bir yerden yakıt almamaya özen gösteriniz. Dizel kullanıcılar içinde muhakkak bilinen bir petrol istasyonundan kaliteli yakıt kullanılmasını bilinmeyen yerden mazot alınmamasınız önemle tavsiye ederiz. 

Düşüncelerinizi Paylaşın..