Trafik Kazası Yaptıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Yazar Tasdemir06 10/07/2018 0 Yorum Nasıl,

Trafik kazası olduğunda ne yapmalıyız ? Trafiğe çıkıyorsanız, mutlaka ama mutlaka kaza anlarına önceden hazırlıklı olmalısınız, trafik kazası yaparsam bir yakınımı çağırırım diyerek kendinizi avutuyor olabilirsiniz, ancak yakınınıza ulaşamadığınızı ya da müsait olup gelemediğini düşünün. Bu yazımızda hem manevi olarak hem de evrak vesaire işlemlerle trafik kazası geçirdiğinizde baştan sona bir rehber olması niyetindeyiz. Trafik Kazası Yaptıktan Sonra Yapılması Gerekenler Benim başıma gelmez, ben dikkatli kullanıyorum diyorsanız bile bir başkası dikkatsizce gelip size çarpabilir. Trafik kazası sonrası yapılması gerekenler yazımız sizi için rehber niteliğinde.

 

Trafik Kazası Yaptıktan Sonra

 

İlk adım sakin olmaya çalışmaktır, özellikle şiddeti ufak diyemeyeceğimiz bir trafik kazası ise ve sizin ilk seferinizse, üstelik araba içinde yalnızsanız muhtemelen fazlasıyla panik olacaksınız. Öncelikle varsa birkaç yudum su içip, derin nefes alıp ilk 10-20 saniye içerisinde koltuğunuzdan kalkmayın. Kendinizden sağlık açısından emin olduktan ve sakin olma denemenizden sonra araç içerisinden öncelikle etrafı kontrol edip, güvenli şekilde ininiz.

 

İlk etapta trafik kazası neticesinde bir canlının zarar görüp görmediğini, sağlık açısından bir risk olup olmadığını anlamanız gerekiyor. Çünkü olayın seyrini değiştirecek ilk kilit nokta budur. Eğer ölümlü veya yaralanmalı trafik kazası varsa kaza tutanağını yalnızca polis veya jandarma tutabilir / tutmalıdır. Aynı şekilde karşı taraf kaçmışsa veya karşı taraf yoksa ve siz kaza tutanağı tutulmasını istiyorsanız polis veya jandarmaya haber vermeniz gerekiyor.

 

Ölümlü veya yaralanmalı bir durum yoksa kaza tutanağını karşı taraf ile kendi aranızda tutabilirsiniz. Bunun için önerilen her araç içinde bir adet maddi hasarlı kaza tespit tutanağı bulunmasıdır. Ancak bu tutanak araba içinde yoksa ya da tedarik etmeniz zorsa tamamen mobil ortamdan yürütebileceğiniz Sigorta Birliği Merkezi tarafından yapılmış bir uygulama mevcut. Üstelik bu uygulama tutanağı doğrudan SBM’ye gönderip, sigorta veya servisin dosya açmasını bekleyerek zaman kaybı yaşamanızı önleyecektir. Zaten zaman kaybı olan trafik kazası, sizin için bir nebzede olsa hız kazanabilir.

 

Maddi hasarlı trafik kazasında anlaşmazlık

 

Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağının asıl amacı iki tarafı da dinlemek olduğundan, diğer sürücü ile aynı düşüncede olmak zorunda değilsiniz ya da herkes kendisine göre haklı olabilir. Siz kendi düşüncenizi, karşı taraf kendi düşüncesini en doğru şekilde yazdığında, formu eksiksiz doldurup, olay krokisini kaliteli ve anlaşılabilir şekilde çizdiğinizde tutanak yeterli olacaktır. En çok atlanan nokta ise sürücülerin en alttaki ifadelerinin altlarına imza atmasıdır. İmza olmadığında araba hasarı ne kadar olursa olsun, tutanağın hiçbir geçerliliği olmayacağını unutmamalısınız.

 

Trafik kazası sonrası yapılacak işlemler nelerdir​

 

Trafik kazası sonrası yapılacak işlemler nelerdir ? Sigorta bilgi ve gözetim merkezinin en doğru kararı verebilmesi için kaliteli ve araç konumlarını çok iyi anlatan fotoğraflar olması çok önemlidir. Bunun için dört yandan uzak ve yakından fotoğraflar çekmeli, araç hasarını ve plakasını aynı karede gösteren fotoğraf olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca hasarın daha iyi anlaşılabilmesi için yakından detaylı fotoğrafı da atlamamalısınız. Fotoğraflar ve kaza tutanağı anlaşılabilir olduğunda haklı-haksız durumuna SBM karar verecektir.

 

Sigortaya bildirim yapılmadan önce karşı taraftaki araç ve kişinin doğru belirlenebilmesi için karşı tarafın ehliyet, ruhsat ve trafik sigorta poliçesinin okunaklı fotoğraf veya fotokopisini almayı ve sizinkileri karşı tarafa vermeyi unutmayınız. Eğer kişi bu bilgilerini vermeye yanaşmıyorsa fotoğraflarda karşı tarafın plakasının okunaklı olmasına dikkat ediniz ve sizde evraklarınızı karşı tarafa vermeyiniz, evraklarını size daha sonra göndereceğini söylüyorsa sizde kendi evraklarınızı karşıdan evrakları aldığınız zaman göndereceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu arada 2018 yılı itibarıyla trafik poliçenizi araba içerisinde bulundurma zorunluluğu olmasa da karşı tarafın şüphe duymaması için bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 

Sigorta, trafik, kasko gibi kavramlar çok uzun olduğundan açıklamasına bu yazımızda yer vermeyeceğiz ancak haksız olduğunuzda karşı tarafın masrafını trafik poliçeniz karşılasa bile bir sonraki yıl poliçenizde fiyat artışı olarak karşınıza çıkacağını unutmayın. Bu sebeple güvenli takip mesafesine ve trafik kurallarına uyduğunuz günler dileriz.

 

 

Düşüncelerinizi Paylaşın..