Renault Symbol Clio Megane Kangoo Triger Seti Fiyatları ve Triger Kayışı Değişimi Fiyatları

Yazar yedekparca 10/05/2018 0 Yorum Yedek Parça Fiyatları,

TRİGER SETİ NEDİR ?

 

Arabalarda hiç kuşkusuz her parçanın hayati önemi vardır. Fakat bazı parçalarda vardır ki hem araca hemde cebinize aşırı zararlar verebilir. Her yedek parçanın arızası araçta ve sürücünün cüzdanında aynı etkiyi bırakmaz kimi arızalar vardır ki hem maddi hemde manevi olarak hafif denilebilecek bir seviyede atlatılsa da kimi arızalarda aile bütçesini sarsacak kadar ağır olabilir. Aslında ağır olarak nitelendirilecek arızalar genelde motorla alakalı olanlardır. Motor bilindiği gibi aracın en önemli parçasıdır. Tahmin edileceği gibi bu denli önemli olan bir parçanın arızalanması durumunda maddi hasarın büyüklüğü fazla olacaktır. Bir çok yedek parçanın motor ile doğrudan bağlantısı vardır. Triger kayışı da çalışma yapısı itibari ile direk olarak motorun çalışmasına etki etmektedir.


 

Motorun çalışmasını sağlayan birden fazla parça vardır. Bu parçalar motorun çalışmasına etki ettiği gibi arızalanma durumlarında da motorun arızalanmasına doğrudan etki ederler. Bu parçaların bir listesi yapılmaya kalksa herhalde en yukarılarda triger kayışı gelir. Triger kayışına genel olarak bakacak olursak. Öncelikle kelime olarak triger kayışı ülkemizde yanlış telaffuz edilmektedir. Daha doğrusu triger kayışı olarak adlandırdığımız parçanın normalde kullanılan ismi “Timing Belt” yani zamanlama kayışıdır. Aslında zamanlama kayışı dediğimizde triger kayışının çalışması ve ne işe yaradığı ile ilgili ipucu bulmak mümkün. Triger kayışı değişim ve triger kayışı fiyatları konusunda yazının devamında söz edeceğiz fakat öncesinde triger kayışı ne işe yarar, arızalanması durumunda araca vereceği zararı ve araç sahibinin cebine ne kadar yük olacağından söz edelim. Bu arada renault, araç markasının ait farklı modellerde araçların triger kayışı, eksantrik mili özelliklerini ve fiyatlarını da yazımızda bulabilirsiniz

 

TRİGER KAYIŞI NEDİR

 

Triger kayışı girişte de söz ettiğimiz gibi motor için çok değerli bir parçadır. Motorun sağlıklı ve düzgün çalışması için son derece gerekli bir malzemedir. Üretim malzemesi itibari ile aracın genel yapısı gözetilerek üretilmiştir. Triger kayışına bağlı bir çok parça olduğu için etrafında triger kayışı ile senkronize çalışan bir çok parçaya uyumlu olarak üretilmektedir. Bu durumun yanı sıra sürücü rahatsızlığının oluşmaması için firmalar kullanım ömründen fedakarlık yapıp kullandıkları malzemeyi değiştirebilmektedir. Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz. Triger kayışı çoğunlukla kauçuk bir malzemeden kompozit olarak üretilmektedir.

 

Triger kayışının bu malzeme yapısı onu dayanıklı bir malzeme haline getirir. Fakat ondanda dayanıklı olan zincir çeşidine göre dayanıksızdır hatta zincir triger kayışı kolay kolay değişmesine gerek duyulmayan bir malzemedir. Akla şöyle bir soru gelebilir neden kauçuk yerine zincir triger kayışı kullanılmıyor? İşte tam bu noktada sürücü rahatsızlığı devreye giriyor. Zincir triger kayışı kauçuk olana nazaran fazlasıyla sesli çalışır bu yüzdende firmalar, zincir triger kayışını çok da tercih etmek istemezler.

 

TRİGER KAYIŞI NASIL ÇALIŞIR

 

Triger kayışı, üzerinde dişler bulunan kauçuk bir maddedir. Üzerindeki dişler sayesinde çevre birimleri de etkileyecek şekilde krank milinin çalışması ile devreye girer. Triger kayışının üzerinde bulunan diş aralıkları firmalar tarafından dikkatli hesaplamalar sonucunda oluşturulmaktadır. Bu dişlerin aralıklarının veya çevre birimlerin bu diş aralıklarına uygun yerleştirilmemesi triger kayışının çalışmamasına neden olabilir. Triger kayışının etrafında bulunan ve onunla senkronize çalışan malzemeler; egzantrik dişlisi, gergi bilyesi, krank dişlisi, krank mili, egzantrik millerdir. Bütün bu parçalar senkronize halde çalışmaktadır. Senkronize çalışmalarını sağlayan parça ise triger kayışıdır. İlk hareket krank mili ile başlar, krank mili harekete geçtiğinde krank dişlisi bu hareket den etkilenir ve çalışmaya başlar. Triger kayışı krank dişlisi ile birebir temas halinde olduğu için krank dişlisinin hareketi ile triger kayışıda devreye girer. Triger kayışı, krank dişlisinin dönüşü ile dönmeye başlar ve ekzantrik dişlilerini de harekete geçirir. Ekzantrik dişlileri devreye girdiğinde egzantrik mili işe başlar ve subapları çalıştırır. Aslında bütün bu aksam tam bu nokta içindir yani subapların çalışabilmesi için. Subapların açılış kapanış zamanlarının ayarlanması için biraz önce saydığımız bütün parçaların senkronize çalışmasına bağlıdır domino etkisi gibi düşünebilirsiniz. Bir parça işlevini yerine getirmezse sistem çöker. Peki bunca işleme neden olan subapların açılma kapanma zamanlarının ayarlanması neden bu kadar önemlidir. Subaplar silindirlere yakıt doldurmaya ve silindirlerdeki yanmış yakıtı atmaya yarar. Emme subapı silindirin içine benzinli araçlarda yakıt hava, dizel araçlarda hava pompalar dizel araçlarda ayrıca enjektör yakıt üfler. Yakıtın silindirlere ulaşması biraz önce anlattığımız bu döngüye bağlıdır. Krank mili ile başlayıp triger kayışı ile senkronize edilen ve en sonunda subapların görevlerini yaparak tamamlanma işlemi sonucu motor istediğini alır.

 

TRİGER KAYIŞI BOZULURSA NE OLUR?

 

Triger kayışının çalışma prensibini anlatırken sonuca varılma noktasında ne kadar önemli bir rol oynadığından söz etmiştik. Kuşkusuz araç içerisinde bir parça arızalanırsa ya aracın verimliliği azalır ya ileri zamanlara yönelik ağır hasarlara neden olmaktadır, yada araç çoktan zarar görmüştür. Triger kayışı arızalanırsa zamanında müdahale edilmemesi durumunda sadece kendine değil çevrsinde olan malzemelere de her geçen gün zarar verebilmektedir.

 

Bu zararın en büyüğü kesinlikle motora olacaktır. Motor bu durumdan etkilendiğinde değim yerindeyse kendini kilitler. Motorun yanı sıra senkronizasyon kaybedildiğinde zamanlamalar kayacaktır ve subapların açılma kapanma zamanları karıştığından dolayı subaplar pistonlara çarpacak ve eğilecektir. eğilecektir. Yani toparlamak gerekirse motorun ve triger kayışının bütün parçaları triger kayışının arızalanması sonucu zarar görebilir sonuçta da bu durumdan en fazla zararı cebiniz görecektir.

 

RENAULT SYMBOL CLİO MEGANE KANGOO TRİGER SETİ FİYATLARI VE TRİGER KAYIŞI DEĞİŞİMİ FİYATLARI

 

Triger kayışının önemini,çalışma prensibini açıkladığımıza göre renault araçlar için triger kayışı malzemesini biraz daha derinden inceleyelim. Triger kayışı, ekzantrik kayışı olarak da bilinmektedir. Yani renault un symbol modeli aracı için fiyat arıyorsanız. Renault symbol triger seti fiyatı olarak da aramalarınızı gerçekleştirebilirsiniz, renault symbol ekzantrik kayışı fiyatı olarak da. Aslında ikiside tam olarak doğru değildir fakat ülkemizde bu ürün bu şekilde tanınmaktadır. Timing belt fiyatları dediğinizde pek de bir karşılık alamayabilirsiniz.

 

SYMBOL TRİGER SETİ FİYATLARI

 

En baştan gitmek gerekirse renault symbol aracınızın triger setinin arızalandığından şüpheleniyorsanız. Yapmanız gereken ilk iş aracınızda yolunda gitmeyen bir şeyler seziyormusunuz diye düşünmek . Muhtemelen aracınızda bir şeylerin yolunda gitmediğini sezdiğiniz için triger setinizden şüphelenmiş olabilirsiniz fakat tamamen sorunun triger setinden kaynaklandığını anlamak için kesinlikle araç servise götürülmelidir.

 

Aracın servise götürülme işleminden sonra araç servisi, aracın testlerini yapıp gerekli arızaları gidermek için harekete geçeler. Triger kayışı arızalı ise ve kendiniz bildiğiniz bir ustanın yapmasını isterseniz izlemeniz gereken adımlar biraz değişebilir. Araç servisi size komple bir fiyat çıkartabilir fakat kendi parçanızı siz alırsanız biraz daha uygun fiyatlarla halledebilirsiniz. Araç parçasını kendiniz temin edecekseniz yapmanız gereken ilk adım. Piyasadaki yedek parça sektöründe isim yapmış firmaları araştırmak olmalı. En nihayetinde ufak bir parçada olsa çok büyük bir parçada olsa cebinizden para çıkacağı için firmanın güvenilir olması parçanın da kaliteli olduğu anlamına gelir. Renault symbol aracınız için triger seti alacağınız firmayı belirlediğinizi farz edelim. Burada artık fiyat devreye giriyor renault symbol triger seti fiyatları arasında en uygununu bulmak isteyebilirsiniz. Bazen sektörde en uygun fiyatı bulmak zor olabilir fakat sağlam bir araştırma ile bulunabilir.

 

Renault symbol araçların triger seti fiyatları genelde 100 TL ile 300 TL arasında değişmektedir. Tabi renault symbol triger seti fiyatı araç yılına göre değişkenlik gösterebileceğini belirtmekte fayda var. Satın aldınız eksantrik setinizi bundan sonra artık montaj işleminin yaptırılması gerekiyor. Bu dakikadan sonra artık renault symbol aracınız için eksantrik fiyatı araştırmanıza gerek kalmaz. Bu arada triger seti alırken renault symbol aracınızın 1.2 veya 1.5 motor olduğunu ayrıca aracın yılını belirtmenizde fayda vardır. Bazı sürücüler bu konuya özen göstermezler fakat yedek parça ürünlerinde araç yılı çok önem taşır aracın 2012 ile 2010 arasında olması veya 2011 ile 2009 arasında olması alacağınız parçanın fiyatını değiştirebilir. Hatta araç yılı belirtilmeden alınan parçanın uyumsuz olma ihtimali çok yüksektir.

 

SYMBOL TRİGER SETİ DEĞİŞİM FİYATLARI

 

Renault symbol aracınıza uygun triger setini temin ettikten sonra güvenilir bir otomotiv ustası bulmanız gerekecektir. Symbol 1.5 dci triger seti montajını her otomotiv ustası yapamayabilir hatta beceremediğini de kabullenmeyip sizi daha fazla maddi anlamda zarara uğratabilir. Symbol triger seti fiyatını ne kadar uzun süre aradıysanız belki de ondan fazla montajı yapacak ustayı aramanız gerekebilir. Reno symbol triger seti fiyatı günümüz şartlarında hatrı sayılır bir mebladır ve işini bilmeyen bir ustanın elinde bu malzemenin çöp olmasını istemezsiniz. Symbol triger seti montajı aslına bakarsanız işinin ustası biri için çok da sorun olmayabilecektir önemli olan değişim fiyatı konusunda anlaşmaktır.

 

Symbol triger seti değişimi ustanızın size vereceği fiyatı kabul etmeniz ile başlar. Araştırmanız sonucunda uygun ustayı bulduğunuzda fiyat biraz fazlada olsa aşırı olmadıkça kabul etmenizde fayda vardır. Sonuçta emin olmadığınız bir usta yerine güvendiğiniz bir ustayı seçmenizde fayda vardır. Reno symbol triger seti değişim ücretleri ustaya,ile ve birçok değişkene göre farklılaşabilir fakat genel olarak konuşacak olursak. Renault symbol triger seti değişim ücreti: 100 TL ile 300 TL arasında değişmektedir. Tabi bu fiyatın üzerine aşırı şekilde çıkabilecek otomotiv ustaları da vardır. Tercih size kalmıştır o dakikadan itibaren.

 

CLIO TRİGER SETİ NE KADAR?

 

Triger seti renault araçların hepsi için aynı olmayabilir. İnsanlar renault firması sonuçta hepsi birbirine uyar şeklinde bir düşünceye sahip olabilirler fakat bu düşünce doğru değildir triger kayışı üretilirken aracın yapısına motoruna göre ayarlanır. En başta triger setinin üzerinde bulunan dişlilerin mesafesi veya çevre birimlere teması ve mesafesi özel olarak ayarlanır. Durum böyle olunca da her ne kadar araç renault olsa da uyumluluk konusunda problem olabilir. Bu durum ile karşılaşmamak için aracınıza uygun triger kayışını seçerken dikkatli davranmanız gerekir.

 

Bir örnek ile bu durumu açıklayalım clio 1.5 dci triger seti fiyatı aradığınızı farz edelim. Eğer bu aramayı clio triger seti fiyatı olarak gerçekleştirirseniz, muhtemelen size araç motoru veya araç yılı hatta en garanti bilgi olan şase numarası nedir gibi sorular sorulacaktır. Clio triger seti almak istiyorsanız uyumluluk konusunda en net cevabı şase numaranız verecektir. Firmalar şase numarasından aracınızdaki bütün parçaları bulabileceğiniz bir sisteme sahiptir. Şase numarasından çıkan bütün parçalar evrensel kodlar ile belirlenmiştir.

 

Triger seti, triger kayışı, clio araçlarının her birinde farklı olmaktadır. Clio triger seti değişim fiyatından önce clio triger seti fiyatı konusunda kafanızda genel bir aralık olabilmesi için farklı internet sitelerinden ve ürün kaliteleri de gözetilerek bulduğumuz fiyat aralığını sizinle paylaşmak isteriz. Renault clio triger seti fiyatları 100 TL ile 250 TL arasında değişmektedir. Bu fiyat aralığının çok üstünde bir fiyatla karşılaşırsanız biraz daha araştırma yapmanızda fayda vardır.  2001 clio triger seti fiyatı ile 2004 clio triger seti fiyatı arasında farklılıklar olacaktır tabi bu değişkenler çok fazladır örneğin clio 1.4 16v triger seti ile clio 1.5 dci triger seti arasındaki değişkenler gibi. Sonuç itibari ile renault triger seti için hatrı sayılır bir araştırma ile bütçenize uygun bir malzeme bulabilirsiniz.

 

CLİO TRİGER SETİ DEĞİŞİM FİYATLARI

 

Her aracın triger seti değişim ücreti farklı olabilir fakat aynı firmanın farklı model araçlarının yılları yakın ise ücret çokta değişmeyebilir. Her araçta olduğu gibi hatta tüm yedek parça değişim işlemleri güvenilir eller tarafından yapılmalıdır. Renault clio triger seti değişim fiyatları alırken bu hususa dikkat edilmelidir. Yazımızda bu konunun üzerine fazla değinmemizin nedeni triger kayışı değişiminin gerçekten profesyonel bir işlemin olmasından kaynaklanıyor. Clio triger seti değişim işlemi komplike bir işlem olduğu için bu konu hakkında ne kadar hatırlatma yaparsak o kadar faydalıdır. Her yedek parça değişim işlemi için birden fazla yerden fiyat alabilirsiniz hatta doğrusu da budur fakat aşırı araştırma bazen zaman anlamında zararınıza da olabilir.

 

Clio triger seti değişimi bazen aracınızın sorununu çözmeyebilir bu noktada yine güvenilir olan otomotiv ustanız devreye giriyor. Otomotiv ustası aracın arıza tespitini yaptıktan sonra eğer sorunun sadece triger seti ile alakalı olmadığına kanaat getirirse farklı yedek parçaların değişimi içinde bilgilendirme yapabilir. Tabi bu işlemin işinin ehli olmayan bir kişi tarafından yapılmasını beklemek biraz güç. Aracın parça değişim işlemini yapacak kişinin aracı çok iyi tanıması gerekir örneğin clio 3 veya clio 2 gibi aracın temel özelliklerine hakim olması gerekir. Aynı zamanda aracın motor bilgileri konusunda da bilgi sahibi olması gerekir. Aksi taktirde 1.5 dizel araç ile 1.2 araç arasındaki motor özelliklerini bilmemesinden kaynaklı uyumsuz parça sorunu oluşabilir. Renault clio triger set değişim fiyatı, değişkenlerin farklılığına göre bu fiyat aralığının değişeceğini belirterek 100 TL ile 300 TL fiyat aralığında bulunmaktadır. Bu fiyat aralığı piyasa koşulları gözetilerek yazılmıştır. Yazımızdaki bütün fiyat aralıkları bulunduğumuz yılın koşullarına göre belirlenmiştir ve değişkenlere göre farklılık gösterebilir. Renault clio 2005 triger set değişim ücreti bundan iki yıl sonra farklı bir fiyat aralığında değerlendirilebilir.


 

MEGANE TRİGER SETİ FİYATLARI

 

Renault megane araçları ülkemizde bol miktarda tercih edilmektedir. Bu nedenle yedek parça alanında da fazla miktarda ürün bulunabilmektedir. Triger setide megane araçlar için rahatlıkla bulunabilecek ürünlerdir. Uygun triger ürününü bulmak için biraz araştırmanız gerekecektir. Fakat bazı araç modellerine göre temin edilmesi daha kolaydır. Megane model araçların yoğun tercih edilmesinin bir nedeni de yedek parçalarının kolay bulunabilir olması olabilir. İnsanlar genelde yedek parçası kolay bulunan araçları tercih edebilmektedirler. Renault megane triger seti fiyatları yoğun tercih edilmesine göre çok aşırı derecede fiyatlara sahip değildir. Megane triger seti fabrika çıkışı itibari ile sağlam bir yapıdadır.

 

KANGOO TRİGER SETİ FİYATLARI

 

Kangoo araçlar normal binek araçların arasında farklı bir noktada değerlendirilebilir. Renault kango araçlar iç hacimleri nedeniyle yoğunluklu olarak ticari işlerde kullanılmaktadır. Ticari işlerin yoğun olduğu dönemlerde bu tür araçlar daha çok yıpranabilmektedir aracın triger setide dahil olmak üzere bir çok parçasının sık sık değişmesi gerekebilir. Renault kangoo aracın yoğun bir şekilde kullanılması triger setinin deforme olmasına neden olabilir. Aslında her triger setinin genel özelliği olan sağlamlık kangoo triger setine de sirayet etmiştir. Fakat renault triger kayışı ne kadar güçlü olsa da bir noktada dayanamadığı yerde arızalar vermeye başlıyor. Tabi ki kangoo 1.9 triger set ile farklı motor bir triger set arasında farklılıklar olabilir.

 

Renault kangoo araçları yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi yola çıktığında yoğun bir şekilde kullanılan araçlardır. Fazla kilometre yapılabilen bu araçlarda hor kullanma oranı biraz yüksektir bu gibi nedenleri alt alta sıraladığımızda triger kayışı baya bir zorlanmakta ve bir noktada arızalanmakta. Tabi bu arızalanma durumu çok sık gerçekleşmez deyip içinizi rahatlatalım.

 

Renault kangoo triger seti fiyatı piyasa araştırmalarına bağlı olarak 100 TL ile 250 TL fiyat aralığındadır. Tabi bütün araçlarda belirttiğimiz gibi araç özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Kangoo 1.9 triger seti ile farklı özellikteki bir kangoo aracın triger seti veya triger kayışı fiyatı değişebilir. Genel itibari ile renault triger seti diğer bir adıyla eksantrik set fiyatları bu yöndedir.

 

RENAULT KANGOO TRİGER SETİ DEĞİŞİM FİYATLARI

 

Renault kangoo triger değişim fiyatları araç özelliklerine bağlı ve değişimi gerçekleştirecek kişinin fiyat politikasına göre farklılık gösterebilir. Diğer bütün araçlarda olduğu gibi kangoo aracında da dikkatli bir montaj işlemi yapılması gerekmektedir. Kangoo araç modeline hakim olan bir usta ile anlaşıp bütün işlemin ne kadar maliyetinin çıkacağını öğrenebilirsiniz.Genel itibari ile renault kangoo triger seti değişim ücreti 100 ile 300 tl arasında değişebilmektedir.Not: Yazımıza konu olan renault triger kayışı hakkında verdiğimiz tüm bilgiler bilgi amaçlıdır aracınızdaki her hangi bir problemi kendiniz değil yetkili servis tarafından yaptırmanız gerekir. Clio,kangoo,megane,symbol araçlara ait verdiğimiz fiyat bilgileri çok genel olup tahmini olarak belirlenmiştir herhangi bir firma baz alınarak net bilgi olarak yazılmamıştır.

Düşüncelerinizi Paylaşın..