Pert Kaydı Nedir? Pert kayıtlı ve Sel-Su Hasarlı Araç Alınır mı?

Yazar Tasdemir06 03/12/2017 0 Yorum

Pert Kaydı Nedir? Pert kayıtlı ve Sel-Su Hasarlı Araç Alınır mı?

 

Trafik kazası sonucu aracın ağır hasar alarak kurallar gereği kullanılamaz hale gelmesine Pert denilmektedir. Ülkemizde özellikle de ikinci el araç alacakların en çok araştırdığı konulardan biri almak istediği aracın pert kayıtlı olup olmadığıdır. Pert kaydı bazı durumlarda çekme belgesi ile karıştırılmaktadır. İkisi tamamen farklı işlemlerdir. Aracın çekme belgeli olması kesin hasarlıdır durumunu oluşturmaz. Çekme belgesiyle ilgili merak ettiğiniz herşeye otomobilrehberim.com’un aşağıdaki yazısından ulaşabilirsiniz.

 

 

Çekme Belgesi Nedir?

 

 

Kasko firmalarının kazaya karışan araçlar üzerinde yaptığı incelemeden sonra % 70 ve üzerinde hasar alan araçları pert kaydı altına alınmaktadır. Yani aracınızın fonksiyonlarından eğer % 70’i kullanılamaz hale gelmiş ise bu araç artık pert kayıtlı araç olarak gösterilmektedir.

 

 

Pert kaydı alan aracınızın o günkü piyasa değeri gelen sigorta ekspertizi tarafından belirlendikten hemen sonra sizlere o günkü değer üzerinden ödenmektedir. Bu alınan rapor aynı zamanda kazaya karışmış olan aracın plakasına da işlenerek aracın daha sonraki satışlarda pert kayıtlı olduğunu belirtmek için yapılmaktadır. Aracın plakası özel plaka ise kişi bu plakayı tekrar almak isteyebilir. Böyle bir durumda da araca çekme belgesi çıkarıldığında plaka boşa çıkmaktadır. Boşa çıkan plakanın bulunduğu ilçe emniyet müdürlüğünün ruhsat işlemleri, ruhsat yenileme bölümüne başvurarak özel plakanızı yeni aracınıza tekrar almanız mümkündür.

 

 

Pert Kayıtlı ve Sel-Su Hasarlı Araç Alınır mı?

 

 

Öncelikle sel hasarlı bir aracı alıp almama konusunda sizleri yönlendirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bunun nedeni ise sel sularında kalmış olan bir aracın elektronik aksamında ciddi sıkıntıların meydana gelecek olmasındandır. Ancak burada bazı araçların elektronik aksamına kadar herhangi bir sıvı temas etmemesi durumunda da sel ya da su hasarlı kaydı oluşturulmaktadır. Burada tercih edeceğiniz aracın ne gibi bir duruma maruz kaldığını bilmenizde son derece önemlidir.

 

Sel hasarlı araba almak aslında biraz şans işidir. Mesela aldığınız bir arabanın zaman içerisinde ciddi sorunlar çıkartacağını düşünebilir. Bazen de bu tarz bir aracın herhangi bir sorun çıkartmadan yıllarca binileceği artık şansınıza kalmıştır. Bu yüzden bizim sizlere burada alınır veya alınmaz dememiz doğru bir yaklaşım tarzı olmayacaktır. Alacağınız arabanının öncelikle içinize sinmesi gerekmektedir. Aksi durumda karşılaşacağınız sorunların ciddi anlamda sorun ortaya koyması bizleri de vebal altında bırakabilir. İşte bu yüzden bunun kararını kendiniz vermeniz gerekmektedir.  

 

Düşüncelerinizi Paylaşın..