Otomobillerde Fren Bakımı Nasıl Olmalı?

Yazar Tasdemir06 18/07/2017 0 Yorum Nasıl,

Otomobillerde Frenlerin önemini hepimiz biliyoruz, Araçlarda Fren bakımı nasıl olmalı, teknik detayları ve yapılması gerekenler nelerdir bunları ilgili sayfamızda ulaşabilirsiniz.

 

Frenler sürüş kontrolü ve araç güvenliği açısından en önemli parçalardan birisidir. Bu yüzden araç fren aksamlarının beklenmedik anlarda sorun çıkarmaması için düzenli olarak fren bakımı yapılması gerekmektedir.

----------------------------------------------------------------------------------------------

İndirimli Oto Yedek Parça Ve Aksesuarlar, Ücretsiz Kargo > Adrese Teslim

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Fren Balataları Ne Sıklıkla Yenilenebilir?

 

Fren balatalarının değiştirilme sıklığı diye bir kavram söz konusu değildir. Çünkü frenlerin kullanım şekli; sürücüden sürücüye değiştiği gibi, aracın kullanıldığı yola, hava şartlarına ve çevre şartlarına göre de değişir. Bu yüzden fren balatalarını sık sık yetkili servise kontrol ettirerek yetkili servisin tavsiyesine göre balataların yenilenmesi gerekir. Sürücülerin sıklıkla yaptıkları hatalardan birisi de fren balatalarını kendilerinin kontrol etmeleridir. Unutulmaması gereken husus; fren balatalarının iş görüp göremeyeceğini ancak bir yetkili servis uzmanı anlayabilir.

 

Fren Hidroliği Ne Sıklıkla Yenilenmelidir?

 

Fren hidroliğinin yenilenmesi için araç firmaları 2 – 4 yıllık bir süreyi tavsiye etseler de güvenlik açısından araç hidroliği her yıl düzenli olarak yenilenmelidir. Ayrıca fren hidroliğini değiştirecek kişi mutlaka profesyonel olmalıdır. Çünkü hidroliğin değiştirilmesi esnasında yapılacak en küçük bir hata bile fren pedalının olduğu gibi boşa çıkmasına bile sebep olabilir.

 

Fren Mesafesi Neden Uzar?

 

Fren mesafesinin uzamasının en sık görülen sebebi, lastiklerin dişlerinin boylarının kısalarak artık zemini sağlam tutamıyor olmasıdır. Lastiğin havası da durma mesafesinde önemlidir.

 

Balataların eskimiş veya bitmiş olması da aracın daha uzun bir mesafede durmasına yol açar.

 

Mevsime uygun lastik seçilmediği takdirde de fren mesafesi uzar.

 

Kullanım açısından bakılacak olursa, eğer acil bir fren esnasındadebriyaj ve frene aynı anda basmak aracı kısa bir mesafede durdurur. Ancak önce debriyaja sonra frene basmak aracın durma mesafesini uzatacaktır.

 

 

Fren Balataları Hangi Sıklıkla Değiştirilmelidir?

 

Açıkçası fren balatalarının değiştirilmesi için belirli bir zaman aralığı söz konusu değildir. Çünkü her aracın özellikleri, kullanıldığı yol şartları, sürücünün araç kullanma alışkanlıkları vb. etkenler farklı olduğundan dolayı fren balatalarının değiştirilmesi için genel bir zaman aralığı verilemez. Ancak yapılması gereken şey sıklıkla fren balatalarının kontrol ettirilmesidir. Çünkü işin ehli kimseler tarafından fren balatalarının belirli aralıklarla kontrol edilmesi durumunda herhangi bir arıza oluşmadan önce tespit edilerek oluşması önlenebilir.

 

Ayrıca fren balatalarını sürücüler kendileri kontrol ederlerse gözden bazı hatalar kaçabilir. Bu yüzden işin uzmanları tarafından kontrol yapılmalıdır.

 

Fren Hidroliği Hangi Zaman Aralığında Yenilenmelidir?

 

Fren hidroliğinin yenilenmesini araç üreticileri 2 ila 4 yıl arasında uygun görseler de işin uzmanları fren hidroliğinin her yıl yenilenmesi gerektiğini belirtmektedirler. Ayrıca fren hidroliği mutlaka işin ehli kimseler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde fren aksamı zarar görebilir ve bu durum araç güvenliğini tehlikeye sokabilir.

 

Fren Mesafesinin Uzamasının Sebepleri Nelerdir?

 

Fren mesafesi çeşitli sebeplerle artabilir. Bu sebeplerden bazıları:

  • Lastik dişlerinin derinliğinin azalmış olmasıdır. Aşınmaya bağlı olarak artık tekerleklerin yol tutuşu azalmış olabilir. Bu yüzen fren mesafesi artar.
  • Lastik havası da fren mesafesini etkileyen bir faktördür.
  • Balataların eskimesi veya bitmesi durumunda da fren mesafesi uzar.
  • Mevsime uygun seçilmeyen lastikler fren mesafesini uzatırlar.
  • Fren ve debriyaja aynı anda basmak fren mesafesini kısaltırken, önce debriyaja sonra frene basmak fren mesafesini uzatacaktır.

 

Düşüncelerinizi Paylaşın..