Otomobil Alacaklara 10 Altın Tavsiye

Yazar Tasdemir06 22/08/2017 0 Yorum Nasıl,

Son dönemlerde araç almak için araştırmalar yapıyorsanız ve sıfır veya ikinci el araçlardan herhangi birini almayı düşünüyorsanız, nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sizlere yardımcı olacağız. Araç alımı için hangi hususların önemli olduğunu bilmeniz, hata yapmanızı engeller. Bu da kazaları, ekonomik zararları ve can güvenliğini doğrudan etkileyecek olan faktörler arasında bulunur.

 

1. Neyi istediğinizi bilin

 

İlk olarak ihtiyaçlarınıza uygun olarak araç almanız gerekmektedir. Tüm aileyi kapsayan bir karar alabilir veya yalnızca kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir tercih yapabilirsiniz. Küçük hacimde veya büyük bagaja sahip olan araçlara yönelik olarak tespitlerinizi doğru bir biçimde yapmanız gerekmektedir. Ayrıca uzun veya kısa mesafede kullanmak istediğinizi de belirlemeniz gerekmektedir. İşte bu doğrultuda otomobiller için ilk olarak neyi istediğinizi bilmeniz gerekmektedir. Beklentilerinize, genişliğine veya konforuna göre bu tercihleri sıralayarak listenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

2. Seçeceğiniz aracı kontrol edin

 

Eğer ikinci el araç alacaksanız maksimum bir özen göstermeniz ve kontrolleri sıkı bir şekilde yapmanız gerekmektedir. İkinci el araç alımı için hasar kontrollerini yapmanız gerekmektedir. İlk olarak boyasına bakabilir ve kaportasını kontrol edebilirsiniz. Kaportanın iç ve dış kısımlarındaki boyaların aynı olmaması ele verecektir. İşlemden geçtiğini gösterecektir ve bu da size ileride büyük problemleri yaşayabilecektir. Bu nedenle dikkat etmeli ve boyalı araçları almamaya özen göstermelisiniz.

 

3. Çalıntı olmayan araçları alın

 

Elbette kimse çalıntı araç almak istemez. Ancak bunu nasıl anlayabileceğini bilmeyen sürücüler olabilir. İşte sizlere bu konuda uyarıda bulunmak istiyoruz ve nasıl anlayabileceğinize dair bazı ipuçlarını veriyoruz. Şasi ve motor numaralarının aynı olmaması demek, başınıza belayı alacağınızı gösterecektir. Bu nedenle de değişiklik olmamasına özen göstermelisiniz. Değişiklik olan araçların çalıntı olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle de araçlardan uzak durmanız gerekmektedir. Araçların parçalarına da göz atabilir ve delik, çatlak veya eksik olmamasına özen gösterebilirsiniz. Motorun sızıntı yapmaması, şasinin de zarar görmemiş olması gerekmektedir.

 

4. Alacağınız aracı mutlaka test edin

 

Normal bir aracın motor ısındıktan sonra ses vermemesi gerekir. Aynı zamanda farklı hızlarda fren yapmak da aracı kontrol etme aşamasında denenmelidir. Kolay dönüş yapıp yapmadığınızı görmeniz gerekecektir. Tüm bunlar için sürüş testine katılmanız gerekmektedir. Aracı iyi bir biçimde tanımak ve dilinden anlayıp anlamadığınızı kontrol etmek için bu test sürüşünü mutlaka yapmanızı önermekteyiz. Herhangi bir aşınmanın olup olmadığını kontrol etmek, titreşim veya sarsıntı yapıp yapmadığını görmek ve tutukluk olup olmadığına bakmak için sizler de denemesini yapabilirsiniz. Ön takım veya amortisör gibi sorunların yaşanıp yaşanmadığını böylece kontrol edebilirsiniz.

 

5. Bakımlı araçları almaya özen gösterin

 

Alacağınız aracın boyasında, parçalarında, veya dış ve iç aksamlarında herhangi bir arızanın, sorunun ve kirliliğin olması performansından düşmesine neden olacaktır. Bu hem yakıtın artmasına neden olur, hem de ekstra masraf demektir. Bu nedenle kazalı araçlardan uzak durmanın yanında, boya ve parçalarının bakımlı ve temiz olmasına da özen göstermelisiniz. Kaliteli parçaların bulunmasının önemli olacağını da unutmamalısınız. Ruhsatının, garanti belgesinin ve vergilerinin mutlaka incelenmesi gerekmektedir. Bakım faturalarını da kontrol ederek alacağınız araçların sizler için çok daha uzun ömürlü olacağını unutmamalısınız. Bu şartlarda otomobil alımı yapmanın güvenliğiniz için önemli olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekecektir. Oto yedek parça konusunda herhangi bir sıkıntıyı yaşamayacağınızdan da emin olmanız gerekmektedir.

 

6. Kolay kullanacağınız araçları inceleyin

 

Araçlarda test sürüşlerini yapmanızın önemine daha önce değinmiştir. Bununla birlikte viteslerini kolayca geçirebileceğiniz, direksiyonu aşırı sert olmayan, koltuk ayarlarının yapılmış olduğu ve sürüşü konforlu hale getirilmiş olan araçlara öncelik vermeniz gerekmektedir. Bu aşamada birkaç aracı incelemeniz ve hangisinin kolay sürülür olduğunu belirlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. En kolay sürülen ve konforlu olan araçları tercih etmeniz, çok daha uzun süre bir kullanım imkanını ortaya koyacaktır.

 

7. Güvenlik donanımlarını test edin

 

Otomobiller için güvenlik donanımları arasında bulunan ABS, EPS, hava yastığı ve emniyet kemeri gibi parçaların tam, eksiksiz, yeterli ve düzgün çalışır olduğunu kontrol ve test etmeniz gerekmektedir. Doğru ve düzgün çalıştığından emin olacağınız araçları almanız çok daha faydalı olacaktır. İşte sizlerin de buna uygun hareket etmesi gerekmektedir ve iyi bir incelemeyi de yaptıktan sonra harekete geçmeniz tavsiye edilecektir. Ayrıca yedek parça konusunda herhangi bir sorun yaşamayacağınızı belirlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

8. Bütçenize göre araç alın

 

Araç alımını yapmadan önce sıfır ve ikinci el araç piyasasını araştırmanız yerinde bir davranış olacaktır. Son dönemlerde kredi imkanları ve araç bayilerinin uygulamakta oldukları kolaylıklar sayesinde hem ödemeler, hem de fiyatlar bakımından sıfır araçlara olan ilginin artmakta olduğunu görebilirsiniz. Ancak ikinci el araç piyasasının da aşağı kalır bir yanı olmadığını söyleyebiliriz. Bunun başlıca nedenleri arasında bütçelerin yetişmemesi de yer almaktadır. Ancak bazen daha avantajlı olduğu görülür. Nasıl dediğinizi duyar gibiyiz ve bunun yanıtını sizlerle paylaşmayı istiyoruz. İşte bu aşamada iki yaşında bir arabayı almanızın, hem garanti süresini tamamlamamış olması, hem de uygun fiyatlı olması sizlere avantaj kazandıracaktır. İşte bu da doğru bir tercih yapmanızı sağlayacaktır ve güvenli sürüş imkanını yok etmeyecektir.

 

9. Acele etmeyin, doğru zamanı kollayın

 

İkinci el ve sıfır araçlar için doğru zamanı kollamak önemlidir. En uygun zamanı beklemeniz ve sezon sonlarında harekete geçmeniz daha avantajlıdır. Ekonomik tercihler yapmanız bütçelerinizi sarsmayacaktır. Bu da birden fazla avantajı elde etmeniz aşamasında sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

10. Faiz oranlarını inceleyin

 

Kredi ile araç alımı yapacak olanların kontrollü olmaları ve doğru hareket etmeleri gerekmektedir. Hızlı bir kararla alacağınız ve kontrolsüz davranacağınız durumlar sizleri maddi hasarlara sürükleyecektir. Bununla birlikte faiz oranlarını inceleyin ve sıkıntı yaşama riskini de yok edin. Ayrıca trafik sigortası için en uygun teklifleri değerlendirmeye çalışın. 

Düşüncelerinizi Paylaşın..