LPG Özellikleri : LPG Havadan Ağır mı

Yazar Tasdemir06 07/01/2019 0 Yorum

 LPG Nedir?

 

Halk arasında yaygın olarak "tüpgaz" isimiyle bilinen LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ısıtma, pişirme ve aydınlatmada kullanılan yaygın bir enerji kaynağıdır. LPG renksiz ve kokusuz bir gazdır. Ancak oluşabilecek bir sızıntının hemen anlaşılması için rafinerilerde bilhassa kokulandırılmıştır. Ham petrolün rafinelerde arıtılmasıyla veya natürel gazdan ele geçirilen LPG, çelik tüplere doldurularak tüketiciye sunulur. LPG, bütan ve propan gazlarına ve bunların belirli oranlarındaki karışımlarına verilen genel isim olup Türkiye’deki hane tüplerinde kullanılan LPG %70 bütan, %30 propandan oluşmaktadır. Yüksek yoğunluğu sebebi ile havadan ağır olan LPG hidrokarbon asallı yanıcı bir gazdır.

lpg yoğunluk tablosu lpg nedir nerelerde kullanılır lpg msds propan gazı nedir lpg nedir güzellik lpg nedir zayıflama lng havadan ağır mı lpg hakkında bilgi

 
Lpg Özellikleri

 

LPG tüpte hem sıvı hem gaz halinde bulunur. Tüpün bağlı olduğu alet kullanılmaya başlandığında, üstteki gaz halindeki LPG eksilir. Alttaki sıvı LPG dışarıdan aldığı ısı enerjisi sayesinde buharlaşarak eksilen gaz miktarını yine üretir. LPG basınç altında sıvılaştırılmış bir gaz olduğu ve kaynama noktası takriben 0°C olduğu için oda sıcaklığında gaz fazında bulunur. Basınç altında kolay sıvılaştırılabildiğinden çelik tüplere rahatça depolanıp taşınabilmesi ve düşük sıcaklıklarda bile kolayca buharlaşabilmesi LPG’yi diğer yakıtlara göre üstün kılan özelliklerdir.

 
LPG zehirli midir?

 

LPG zehirsiz bir gazdır. LPG’nin, içerdiği propan ve bütanın solunmasının insan vücudu üzerinde zehirleyici tesiri yoktur. LPG’nin zehirli olduğu toplum arasında yaygın olan yanlış bir inanıştır. LPG kaçağı neticeninde olan ölümler LPG’nin zehirli olmasından değil; havadan ağır olması nedeniyle ortamdaki oksijen miktarını azaltmasından kaynaklanmaktadır.

 
LPG donar mı?

 

Sahip oluğu kimyevi özellikleri sayesinde LPG'nin yaşadığımız şartlarda donması . Sıvı LPG, 0°C sıcaklıkta dahi dış ortamdan ısı enerjisi transferi sayesinde kaynayarak gaz fazına geçer. Tüpün bulunduğu ortam sıcaklığı 0°C'nin altına düştüğü vaziyetlerde dışarıdan yeterli enerjiyi alamayacağı için LPG kaynamakta zorluk çekmeye başlar, tüp çeperinden ısı transferi yapılmaya çalışırken tüpün yüzeyindeki havadaki su buharı önce çiğleşir, sonra da donar. Halk arasında bilinen şekliyle “tüpün donması” tecrübe et bu olay aslında tüpün çeperindeki suyun donmasından ibarettir. Tüp bu vaziyette yeterli gaz üretemeyecek, gaza ihtiyaç duyan cihazlar çalışmayacaktır. Bundan dolayı tüplerin doğru kullanım yeri, havalandırılma olanağı bulunan oda sıcaklığındaki ortamlardır

 
Tüp patlar mı?

 

Tüpün içerisindeki LPG, bağlı olan cihazın ihtiyacı olan akımı sağlayabilmek emeliyle dış ortamdan aldığı ısı enerjisiyle kaynayarak gaz fazına geçer. Tüplerin içerisindeki gazın basıncı ortam sıcaklığına bağlı olarak 2-3 bar arasında değişir; buna karşın tüplerin işletme (çalışma) basıncı 17,5 bar olacak şekilde tasarlanır. Tüplerin üzerinde bulunan emniyet valfleri tüpün içerisindeki basınç 26,5 barın üzerine eriştiği takdirde açılarak yüksek basınçlı gazı dışarıya tahliye eder ve tüpün içerisindeki basıncın daha da yükselerek tüpün patlamasını önler. Tüpler imalattan çıktıktan sonra hidrostatik direnç testinden geçerler. Bir tüpün patlaması için tüpün içerisindeki basıncın çok yüksek değerlere (50 bar ve üzeri) çıkması, belirli bir müddetin üzerinde yangın içerisinde kalması ve emniyet valfinin açılmaması gerekir. Medyada çıkan bir hayli “tüp patladı” şeklindeki haberlerde asıl kastedilen patlama tüpün değil; ortama dağılan gazın bir ateş kaynağıyla birleşerek patlamasıdır. Bu sebeplerden dolayı hanelerde kullanılan tüplerin direnç ve kaçak testlerinden geçtiğinden ve emniyet valflerinin çalışır vaziyette olduğundan kesinlikle emin olunmalıdır.

 
LPG Tehlikeli midir?

 

Standartlara uygun üretilen LPG tüpleri ve LPG ile çalışan aletler yüksek emniyet katsayıları ile tasarlanmakta ve güvenlik ekipmanları ile donatılmaktadır. Bu manada LPG, hanenizde kullanabileceğiniz diğer enerji kaynakları kadar güvenlidir.

 

Düşüncelerinizi Paylaşın..