Lastik Ömrü Nasıl Uzar ? Aracınızın Lastiklerini Daha Uzun Kullanın

Yazar Tasdemir06 30/11/2017 0 Yorum

Lastik Ömrü Nasıl Uzar , Lastiklerinizi Daha Uzun Kullanın

 

 

Zorluklarla kazandığınız paranızın önemli bir bölümünü, aracınıza sürekli yeni lastikler alarak harcamak ister miydiniz ?  Gerçek bir para harcama müsrifi değilseniz muhtemelen sevmezsiniz. Lastiklerinizin ömrünü uzatmak , sürüş süresini artırmak ve daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak istiyorsanız birazdan okuyacağınız ipuçlarını takip etmenizi öneririz.

 

 

1. Lastiklerinizin Hava Basınçlarını Aylık Düzenli Olarak Kontrol Edin

 

 

Lastiklerinizin ömrünü uzatmak için en kolay adım : Lastiklerin hava basıncını kontrol etmek ve doğru basınçta kalmasını sağlamak. Yanlış hava basıncı durgunluğa neden olur, durma mesafesini arttırır, aşınmayı ve yıpranmayı arttırır ve patlama riskini arttırır. 

 

  • Her ay aracınızın lastikleri ortalama 1 pound PSI kadar hava basıncı kaybeder.
  • Kış aylarında soğuk hava, aracınızın lastiklerindeki hava basıncını azaltır.
  • Yaz aylarında sıcak hava, aracınızın lastiklerindeki hava basıncını artırabilir.

 

Olaya sadece maddi açıdan bakmamak gerekir. Yapılan araştırmalara göre her 11 araba kazasının 1 tanesi lastikle ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır. Kaynak . Gereğinden daha az hava basılan lastikler aynı yakıtla normalden daha az yol yapmanıza ve doğal olarak da yakıta daha fazla para harcamanıza neden olur. Lastik basıncının kontrolünü yapmak kolaydır. Hemen şimdi kontrol edin !

 

2. Her 10.000 Km'de Lastiklerinizin Yerlerini Değiştirin

 

Birçok araçta aracın yükününün büyük bir bölümünü 4 lastiğin sadece 2 tanesi çeker. Hal böyle olunca da aracın yükünü çeken lastikler diğer 2 lastiğe göre daha fazla yorulur ve yıpranır. Lastiklerinizin yerlerini dönüşümlü olarak değiştirdiğinizde ise yorulan ve yıpranan lastikler diğer lastiklere oranla tabiri caizse dinlenir ve tüm lastikler hemen hemen kondisyon olarak eşit duruma gelir. Aracınızın lastiklerinin maksimum 10.000 KM'de bir dönüşümlü olarak değiştirirseniz lastiklerinizin kullanma sürelerini kolayca uzatmış olursunuz.

 

 

3. Lastiklerin Balans Ayarlarını Yapın

 

2. madedeki lastiklerinizin dönüşümünü yapmak balans ayarlarını yapmak için de mükemmel bir zamanlamadır. Lastiklerinizin dönüşümünü yapmak için lastikleri söktüğünüzde/söktürdüğünüzde balans ayarlarınızı da yaptırabilirsiniz. Her lastiğin içerisinde ağır basan bir nokta bulunur. Hiçbir lastik mükemmel değildir, yeni aldığınız lastiklere bile balans ayarı yaptırmanız gerekmektedir. Bu ayarlanması gereken ağır çeken nokta çok küçük olsa da, balans ayarı ile düzeltildiğinde çok büyük farklar yaratabilir. Aracınızı balansçıya götürdüğünüzde kolayca balans ayarını yaptırabilirsiniz ve balans ayarı yaptırmanız lastiğinizin ömrünü daha da uzatacaktır. Ve balans ayarı için ödeyeceğiniz ücret de yeni bir takım lastik almaktan çok daha uygun fiyatlı olacaktır buna emin olabilirsiniz.

 

 

4. Lastiklerinizin Rot Ayarlarını Yaptırın

 

lastik ayari

 

Aracınız aktif olarak sağa veya sola çekilirse veya sürüklenirse veya direksiyon titreşir veya sallarsa, aracınızda bir hizalama sorunu olabilir. Ancak arabanız ya da kamyonunuz iyi bir şekilde sürüyor olabilir ve hâlâ uyumsuz olabilir. Bir otopark bariyerine çarptığınızda, bir çukura vurun veya bir şeylerin vermek zorunda kaldığı yere kaldırın ve genellikle uyuşmanızın bir gereğidir. En küçük hizalama yakıt verimliliğini düşürebilir ve lastik aşınmasını arttırabilir. Mekaniğiniz otomobilinizin hizalamasını ayarlayabilir. Aracınızı altı ayda bir kontrol edin. Ya da bir şeylerin yanlış olduğunu düşündüğünüzde. Küçük bir bakım, çok para kazanmanıza yardımcı olabilir. Bu kolay, ucuz lastik bakım ipuçlarını takip edin ve lastik ömrünü artırabilirsiniz. Ayrıca, gaz kilometre oranını artıracak, aracınızın ömrünü uzatabileceksiniz ve sürücünüzü daha güvenli hale getireceksiniz. Hemen başlayabilirsiniz: Lastik basıncınızı kontrol edin. Görmek? Bu zor bir şey değildi ve kendinize biraz para kazandınız.

 

 

Düşüncelerinizi Paylaşın..