İkinci El Araç Piyasası Rekor Kırdı

Yazar Tasdemir06 08/08/2017 0 Yorum

İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASI REKOR KIRDI

 

İkinci el araç piyasası rekor kırdı. Sıfır otomobil fiyatları el yakıyor. Artan ÖTV ve dolar kurundaki artış yönündeki ani değişiklikler vatandaşı 2. El otomobil almaya sevk ediyor. Otomobil Sanayi Derneğinin açıkladığı verilere göre 2017 yılının ilk altı aylık döneminde geçen senenin aynı periyotuna göre %9.6 sıfır araç satışı düştü. Buna karşın ikinci el satışlarında ise %6.4 artış meydana geldi. Uygun fiyatlı oto yedek parça bulmanın kolaylığı ile de ikinci eller çokça tercih edilebiliyor.
 

 

İkinci El Araç Talepleri Arttı Sıfır Araçlara Talep Azaldı

 

Sıfır araçlara talep azaldı. 2016 yılının sonuna doğru meydana gelen FETÖ olayları ve dünya genelindeki birçok ekonomik ve siyasi gelişmelerden dolayı döviz kuru yükselmesi buna neden oldu. Hal böyleyken gelir seviyesi sabit kalan ülke vatandaşımız ikinci el araca yüklenmeye başladı. Yaz döneminde tatil yapanların araca olan ihtiyaçlarının da artmasıyla satışlarda patlama yaşandı. Gerçek şu ki ikinci el araç almak için bundan uygun zaman olamaz. 

 

İkinci El Araç Fiyatları El Yakacak Bir Döneme Girmek Üzere

 

İkinci el araçlara olan talebin artması ile piyasalarda fiyatlar %5 ilaarasında artış gösterdi. Bilindiği üzere fiyatların arz talep doğrultusunda sürekli değişmesi çok normal bir durum. Bahar aylarında 40-50 bin TL fiyata alınabilecek araçlar,  şu an 55-60 bin TL fiyatlara satılmakta. Bu nedenle ikinci el araç almayı düşünenlerin elini çabuk tutması gerekiyor. Tahminimize göre 1-2 ay civarında ikinci el fiyatlarında toplamda %20-%25’leri bulan artış yaşanabilir. Üstelik hükumetin Memurlar ile masaya oturduğu bu dönemin kaybını ÖTV vergilerini arttırarak telafi etmesi ihtimal dâhilinde. Neticede ikinci ele araca olan talep artacaktır. Görünen o ki ikinci el araç fiyatları el yakacak bir döneme girmek üzere.
 

 

İkini El Araç alırken Maceraya Atılmayın

 

İkinci el alacakların maceraya atılmamalarını öneriyoruz. İnternet üzerinden ve bilinmeyen online satış sitelerinden alınan araçlar konusunda sıkıntı yaşamak olasıdır. Kurumsal bayilerden araç almak her zaman vatandaşın lehine olacaktır. Oto pazarlarında bazen çok uygun fiyatlara araç bulunabiliyor. Ancak iyi bilen biri ile ve araç teknik servise gösterilerek alınmalıdır. Bilindiği üzere paranın döndüğü bu gibi platformlarda birçok dolandırıcı bulunuyor. Sahte plaka, motor ve belgelerle alıcıları kandıran kişilerin sayısı arttı. İkinci el araç alanların kesinlikle tüm resmi işlemleri tamamlamadan satıcıya para ödememeleri gerekiyor.  Güvenilir kişi ve kurumlardan alış veriş yapmak ikinci el konusunda sıkıntı yaşamamak için kesinlikle şart.

Düşüncelerinizi Paylaşın..