İkinci el araçlar nasıl alınır,nasıl satılır?

Yazar Tasdemir06 23/08/2017 1 Yorum Nasıl,

Sıfır araçlara göre daha uygun fiyatlarla alındığı için 2. El araçların tercih edilmekte olduğunu görebiliriz. Yedek parça değişimi veya boya değişimi gibi durumlarını kontrol ederek, sorunsuz olduğunu anladıktan sonra hızlı bir şekilde devrinin yapılmasını isteyeceklerdir. Ancak alım satım işlemlerinin yasal çerçevede gerçekleşmesi için bazı belgelerin düzenlenmesi gerekmektedir. İşte sizlere bu yazımızda ikinci el araçlar nasıl alınır, nasıl satılır? Sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.

 

İkinci el araç alım ve satımında karşılıklı olarak anlaşmaların sağlanmasının ardından resmi belgelerin ispat edilmesi, onaylanması, tespiti ve satışın gerçekleşmesi gibi hususlar için noter huzurunda işlemlerin yapılması gerekmektedir.

 

2. el aracı satın alacak olan kişiler ne yapmalıdır?

 

İkinci el oto alımı için satın alacak kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcunun olup olmadığını, muayene bilgilerini ve herhangi bir trafik cezasının bulunup bulunmadığını kontrol etmelidir. Aksi halde vergi borcu bulunan aracın satışının yapılması da mümkün olmayacaktır.

 

Ayrıca motor ve şasi numaralarının TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında kayıtlarının bulunmasına dikkat etmelidir. Böylece çalıntı araçlara karşı tedbirini başarılı bir şekilde alacaktır. Diğer bir husus ise trafik ve tescil belgelerinin aslını görmesi gerekmektedir. İkinci el araçlara karşı tedbir almak için yine haciz veya çalıntı kaydının bulunup bulunmadığını göz önünde bulundurmalıdır.

 

Güvenliğiniz için oto yedek parça değişimi yapılan araçlarda ve kaportasında boya olan araçlarda dikkatli seçimler yapmayı ihmal etmeyin ve garantisi devam eden parçalarla ilgili tercihler yapmaya özen gösterin.

 

İkinci el araç satışı için resmi evraklar nelerdir?

 

İkinci el otomobil alımı için ilk olarak noterde hazırlanacak olan satış sözleşmesinin her iki tarafça imzalanması gerekmektedir. Daha sonrasında satışın gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Ancak 1 aylık geçici belge düzenlenecek olup, bu süreç içerisinde alacak olan kişiye posta ile iletilmesi sağlanacaktır.

 

Bunlar dışında aracın devrinin yapıldığında dair satış belgesi, vergi dairesinden ilişiğinin kesildiğine dair belge, Zorunlu Trafik sigortası poliçesi, plaka bilgileri, vergi numarası ve tescil ile trafik belgelerinin de ibraz edilmesi gerekmektedir. Başka bir şehre taşınacak olan araçlar için ek olarak Şehirlerarası Trafik soruşturma yazışmalarının cevabına ilişkin belgenin de eklenmesi gerekmektedir.

 

İkinci el araçlarda sigorta ne zaman yaptırılır?

 

İkinci el araç alımı yapıldıktan sonra yeni sahibinin 10 günlük sürede Zorunlu Trafik sigortasını yaptırması gerekmektedir. Böylece kaza gibi durumlarda kusurlu olması halinde karşı tarafın maddi hasarlarını ve araçtaki yolcuların da tedavi masraflarını karşılayacak olan bir sigortaya kavuşması mümkün olacaktır. Bu da ağır yükümlülüklerden kurtulmasını sağlayacak bir güvence olarak görülmektedir. 

1 Yorum

fatihakpul:
16/10/2017, 10:50:52 PM
Yanıtla

ikinci el araç satın almak istiyorum bende ama dikkat etmemiz gereken çok şey var.

Düşüncelerinizi Paylaşın..