İkinci El Araba Almanın Avantajları

Yazar Tasdemir06 05/08/2017 0 Yorum Nasıl,

İkinci El Araba Almanın Avantajları

 

 

İkinci el araç almanın sağlayacağı avantajları nelerdir? Bu makalemizde biraz bu konudan bahsetmek istedik.

 

 

Türkiye'de satılan 1. el araç sayısı yıllık ortalama bir milyonu (1.000.000) bulamaz iken satılan ikinci el araba sayısı yıllık ortalama dört milyon (4.000.000) gibi yüksek bir rakamı bulmaktadır. Türkiye'de otomobil sahibi olmak gerçekten kolay değil. Hele birde son ÖTV ayarlamalarından sonra ve kur artışını göz önüne aldığınızda.

 

 

Tabiki gönül ister ki direksiyonunu daha önce senden önce kimsenin tutmadığı bir aracın şöför koltuğuna oturalım. Daha önce nasıl kullanıldı başından neler geçti, bunları düşünmeyeceğin bir araç sahibi olmanın verdiği duygu tarif edilemez. Fakat önemli olan bazı konularıda atlamamak gerekir.

 

 

Nihayetinde alacağınız araç sizinle ömürlük olmayacak. Ortalama araç 3-5 yıl kullanılıp satılan bir şey. Aynı paraya daha iyi ve üst segment arabaya fırsatını tepmeyiniz.

 

 

Alınabilecek güzel ve temiz bir ikinci el araba her zaman sıfır araçtan kazançlıdır. Türkiye genelinde gelir ortalamaları düşünüldüğünde ikinci el araba satışı sıfır araç satışına göre çok daha kazançlı ve olağan bir olay. Gelelim ikinci el araba neden daha kazançlıdır? Dilimiz döndüğü kadar anlatmaya çalışalım.

 

 

İlk ve en önemli maddemiz ikinci el araç değer kaybetmez. Örnek vermek gerekirse bugün gidip bir sıfır araç alın plakasını takın ve trafikten tescil ettirin. Hiç kullanmayın 10 km. de satmaya çalışın sizce kaybınız olur mu? Mutlaka bir değer kaybınız olacaktır. İkinci el araçta değer kaybı yaşamazsınız. Aynı durumu ikinci el için değerlendirelim. Eğer mantıklı ve güzel bir seçim yaparsanız aracı aldığınız günden itibaren araç değer kazanır, hem kullanırsınız hemde aldığınız ikinci el otomobil fiyatın üzerine muhakkak kazanç sağlar ve kar edersiniz. Burada dikkat edilmesi gereken alırken doğru aracı almak. Bunun hakkında daha önceki makalelerimizde ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmeli diye söz etmiştik bir daha detaylı girmiyorum.

 

 

İkinci olarak şunu söyleyebilirim. Seçim şansınız çok yüksek. Model, kilometre, renk gibi çok daha fazla seçeneklere sahip olabilirisniz. Yani sıfır kilometre B segmenti bir araca vereceğiniz para ile ikinci el lüks bir otomobil alma şansına sahipsiniz. Yaşı kilometresi dez avantajları olsada alabilirsiniz. Çok beğendiğiniz bir modelin sıfır kilometre boş paketini almak yerine ikinci el full paketine sahip olma şansına sahipsiniz.

 

 

Ayrıca ikinci el araç almak sadece kısıt bütçeye sahip olanlar için değil, acemilik süresinde ikinci el çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. Düşünün oğlunuz veya kızınız yeni ehliyet aldı araba kullanmaya meraklı gidip sıfır oto alıp altına vermek mi daha mantıklı? Yoksa ikinci el güzel bir otomobil alıp onda kendini ve araç sürüşünü geliştirmesi mi daha mantıklı? Diğer yandan oto yedek parça konusunda da avantajlı olursunuz.

 

 

Şunu kabul etmeliyiz ki sıfır araç bir statü sembolüdür. Fakat bir süre sonra sizin aracınızda diğer araçlar ile aynı olacaktır. İkinci el oto alarak aynı paraya bir üst sınıf araca binme şansınız olacaktır. 

 

 

Tabi sizleri ikinci el araba almaya teşvik ediyor olabiliriz. Ama kimden nasıl alıcaz gibi sorularda gelmiyor değil. Zira ikinci el araç piyasasında gerçekten çok büyük hile ve düzen dönmektedir. Bir parça boya var diye alırsınız beş yedek parça çıkar. 50.000 km diye alırsınız 100.000 km geri alınmıştır. Bu yüzden ikinci el otomobil alırken expertiz raporu veren kurumsal firmalar var bunları tercih etmenizde fayda var. Olmaz ya farzedelim size söylenenin dışında bir durum ile karşılaştınız en azından elinizde resmi bir belgeniz olur. Yasal yollara başvurabilir zararınızı karşılayabilirsiniz. 

 

 

Düşüncelerinizi Paylaşın..