Bayram Yolculuğunuz Kabus Olmasın ! Güvenli Araç Sürüş Rehberi

Yazar Tasdemir06 23/08/2017 1 Yorum Nasıl,

Ehliyetinizi yıllar önce almış da olabilirsiniz, yeni sürücü de olabilirsiniz. Ancak araç sürmeye dair bilinçli davranışları kavramanız gerekmektedir. Bu sayede kendi sağlığınızı ve sevdiklerinizi korumanın yanı sıra araç güvenliği için de önemli adımları atmış olacaksınız. Trafik kazalarında hem maddi olarak, hem de fiziki anlamda yaşanan kayıpları engelleyebilmek ve önlemek amacıyla, her sürücüde olduğu gibi güvenli sürüş tekniklerini öğrenmeniz ve bilmeniz gerekmektedir. İşte bu aşamada önemli tavsiyeleri sizlere aktarmak üzere harekete geçiyoruz.

Kendinize güveninizin tam olmasının yanı sıra, bazı güvenli sürüş teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bunların neler olabileceğini sizlere bazı başlıklar altında toplamak istiyoruz.

 

Aracınızın bakımını yaptırın

 

Güvenli bir araçta mutlaka olması gereken bazı bakım aşamaları bulunmaktadır. Hem yaza girerken, hem de kış mevsimlerinde ihmal etmemeniz gereken bu bakım mevzularını tamamlamanız, aracınızı daha güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Cam, ayna ve far alanlarında görüşünüzü engelleyecek herhangi bir problemin olmaması gerekir. Kirli olmamasına özen göstermelisiniz ve temiz bir araçla trafiğe çıkmalısınız. Böylece bakımlı araçlarla yolda kalma riskinizi de oldukça azaltmış olacaksınız. Oto yedek parça ihtiyaçlarında da bakımlarını göz ardı etmemenizi özellikle vurgulamaktayız.

 

Emniyet kemerini takın

 

Aracınızın koltuğuna oturduğunuz andan itibaren kesin olarak yapmanız gereken şeylerden birisi de emniyet kemerini takmaktır. Kaza veya manevra gibi durumlarda maddi ve manevi olarak zararlardan uzaklaşmak için sizler de mutlaka bu adımı uygulamalısınız. Her ne kadar kısa mesafe gidecek olsanız dahi anında emniyet kemerini takmayı ihmal etmemelisiniz.

 

Takip mesafesini koruyun

 

Önünüzde bulunan araçlarla belirli bir takip mesafesi bulunmaktadır. Hızın yarısı mesafesine denk gelmekte olan bu arayı mutlaka korumalısınız. Şehir içi yollarda bulunan hız limitlerinin uyulmasıyla birlikte, ani frenlerde kazaların da azaltılması için de bu kurala uymak gerekmektedir. Kalabalık yerlerde, okul bölgelerinde ve yay ile karşılaşılacak noktalarda aynı zamanda hızı düşürmeyi de ihmal etmemelisiniz.

 

 

Yol dışında hiçbir şeyle ilgilenmeyin

 

 

Aracınızda başka kişiler varsa uzun uzun sohbet etmeye dalmamanız gerekir. Tartışmalara girmemeniz, başka araçları incelememeniz, dikkatinizi dağıtacak olan konulardan uzaklaşmanız ve yüksek sesle müzik dinlememeniz de önerilmektedir. Başka hiçbir şeyle ilgilenmeden, sadece aynalara ve yola dikkatinizi vermeniz gerekir. Diğer araç sürücülerinin gereksiz tepkilerini umursamak sizleri yanıltabilir. Sürüş konforunuzu olumsuz etkiler ve otomobil güvenliği açısından tehlikeli noktalara gelmenize neden olur.

 

Dinlenerek ilerleyin

 

Mevsimlere ve mesafenin uzunluğuna göre çıkılacak yolculuklar sürücüleri oldukça yorabilmektedir. Bu nedenle sizler de uzun araç kullanmanın dikkatinizi dağıtacağını göz önünde bulundurmalısınız. Daha fazla hata yapmanıza neden olan bu durumdan sıyrılabilmek için dinlenerek ilerlemeniz gerekir. Özellikle yaz mevsiminde aracınızın lastiklerinde meydana gelebilecek aşınmalara karşı, kesintisiz sürüşü denememelisiniz. Yaklaşık 2-3 saat arasında mutlaka mola vermeyi ihmal etmemelisiniz. Lastiklerin basıncını kontrol etmeniz için büyük bir fırsatı elde etmiş olacaksınız. Aynı zamanda çevrenizi keşfetme konusunda ve acil durumlarda yedek parça ile ilgili tespitleri de daha kolay yapabilme imkanını elde etmiş olursunuz.

 

Kasko ve sigortasız yola çıkmayın

 

Trafikte araba güvenliği için ayrıca zorunlu olan sigortayı ihmal etmemelisiniz. Yola çıkmadan önce mutlaka kontrol etmeli ve incelemelisiniz. Herhangi bir kusurlu kazalarda karşı tarafa olan maddi yükümlülükten kurtaracak olan bu adımı atmalısınız. Bunun dışında aracınızda meydana gelebilecek olan çalınmalara veya yanma gibi olaylara karşı da kasko yaptırmayı unutmamalısınız. Yenileme zamanlarını aşmamalı ve bütçenize uygun teklifleri almak üzere hemen şirketlerle görüşmelisiniz.

1 Yorum

Ece:
17/10/2017, 12:39:36 PM
Yanıtla

Bayram sonrası okudum yazınızı. Malesef öncesinde kaza yapmış oldum. Takip mesafesi nedeniyle arkamdaki sert bir şekilde girdi arabaya.

Düşüncelerinizi Paylaşın..