DRS Nedir ?

Yazar Tasdemir06 12/10/2018 0 Yorum

Formula 1 severlerin duyduğu terimlerden olan DRS , son zamanlarda merak edilen konulardan biri. Takipçisinin fazla olmasına rağmen teknik bilginin az olması online yayınlarda DRS nedir hakkında sağlıklı bir kaynak olmamasına sebebiyet veriyor. Bu yazımızda ele alalım dedik. Peki DRS Nedir ?

 

DRS Nedir ?

 

DRS açılımı : Drag Reduction System yani Sürüklenmeyi Azaltıcı Sistem'dir. DRS maximum hızı artırmak ve formula 1 yarışında sollamayı teşvik etmek için aerodinamik sürtünmeyi azaltmayı amaçlayan, sürücü tarafından ayarlanabilen bir üstyapıdır. Sürücü komutlarına tepki olarak hareket eden, aracın ayarlanabilir arka kanadıdır. DRS 2011 yılında Formula 1'de tanıtıldı.

 

DRS Nasıl Çalışır ?

 

DRS sistemini aktifleştirdiğiniz zaman aracın arka kanadında bulunan hareketli parça açılır. Aracın arka kanadındaki hareketli parçanın açılması, aracın yere bastırma kuvvetini azaltır ve yere basma kuvvetinin azalması demek ise aracın daha etkili bir hızlanma sağlamasını ve geçişlerde etkili bir duruma gelmesini sağlar.

 

 

DRS Kuralları Nelerdir ?

 

Spor yönetmelikleri şöyle diyor:

 

  • Sürüklenme Azaltma Sistemi (DRS) sollama yardımcısının kullanımı (sürtünmeyi azaltmak için arka kanat kapağının açısını değiştirir) kesinlikle kontrol edilir.
  •  Her zaman, yarış direktörü,  kötü hava koşullarında veya DRS aktivasyon bölgesinde sarı bayraklar varsa DRS sistemini askıya alabilir.
  • Sürücüler, uygulama ve kalifikasyon sırasında belirlenen DRS bölgelerinde DRS'yi istedikleri gibi etkinleştirebilirler. Ancak, DRS, Q1, Q2 veya Q3 sırasında herhangi bir noktada devre dışı bırakılırsa, ilgili dönemin kalan kısmı için devre dışı kalacaktır.
  • Yarış sırasında, sürücüler yarış başlangıcından sonraki ilk iki tur için DRS'ye veya güvenlik aracı yeniden başlatmaya erişemezler. Ancak, DRS, bir Sanal Güvenlik Aracı (VSC) periyodunun hemen ardından yeniden etkinleştirilir.
  • Sürücüler, DRS tespit noktasında öndeki aracın bir saniyesinde (gösterge paneli aracılığıyla gösterilir) olduğunda DRS'yi etkinleştirebilirler.
  • Sürücü, etkinleştirildikten sonra frenleri ilk kez kullandığında DRS otomatik olarak devre dışı bırakılacaktır (arka kanat kapağını orijinal konumuna sıfırlayarak).

 

Düşüncelerinizi Paylaşın..