Darbe Sensörü Nedir , Yakıt Kesici Şok Kaptörü Nedir Ne İşe Yarar ?

Yazar Tasdemir06 17/10/2017 6 Yorum Nasıl,

Darbe Sensörü Nedir , Yakıt Kesici Şok Kaptörü Nedir Ne İşe Yarar ?

Genel olarak sitemize gelen sorulardan olduğu için bugün sizlere Darbe Sensörü Nedir sorusunun cevabını aktarmaya çalışacağız. Darbe Sensörü veya diğer isimleri ile Yakıt Kesici & Şok Kaptörü & Şok Şalteri , umarız kimsenin başına gelmez ancak,  olası bir kaza durumunda yani aracınızla kaza yaptığınızda, darbeyi algılayarak yakıt veya benzin pompasına bir emir göndererek elektriği komple kesme süretiyle olası kaçakları ve yangınları önleyen sensördür.

 

Darbe sensörü ( Yakıt Kesici Şok Kaptörü ) yeni nesil araçların hemen hemen hepsinde bulunmaktadır ve aracın önemli parçalarından biri sayılabilir. Her durumda kullanılan bir parça olmasa da kazalar esnasında hayat kurtaran parçalardan olması nedeni ile araç güvenliğine önem veren sürücüler için olmazsa olmazlar arasındadır. Darbe sensörü olmasa , kaza anında olası bir yangın ve sürücünün de direksiyon ile koltuk arasına sıkışması durumunda ölüm kaçınılmaz olabilir, bu nedenle Şok Kaptörlerinin aktif ve çalışıyor olması önemlidir.

 

Bazı durumlarda Darbe sensörleri kaza yapmamanıza rağmen kendiliğinden de çalışabilirler. Örnek olarak çok fazla kasisli çukurlu yollarda çukurlara sert bir şekilde girmeniz durumunda sensör olayı yanlış algılayıp çalışmaya başlayabilir, bu da sizin yolda kalmanıza neden olabilir. Bunu önlemek için yapılabilecek tek şey darbe sensörünü kapatmaktır ancak çarpışma veya kaza ihtimalinin az olduğu, yavaş gittiğiniz ve kasislerin & çukurların fazla olduğu engebeli yollarda kapatmanız, diğer türlü riskli yollarda kapatmamanız emniyetiniz açısından önemlidir.

 

Darbe Sensörü Nasıl Çalışır ?

Darbe sensörü içerisinde yerleştirilmiş ve elektrik akımına normalde katkısı olan demir bilye bulunmaktadır. Bu bilyeyi bir mıknatıs tutmaktadır. Araç bir darbe aldığında darbenin etkisi ile bu demir bilye bulunduğu yerden kurtulur ve hemen karşı tarafındaki kontak uçlarına doğru giderek kontak uçlarını kapatır ve yakıt ( benzin-mazot) pompasına giden şasi beslemesini kesmiş olur. Bu durumda elektrik kesilir pompa çalışmaz ve yangınlar önlenir.

 

darbe sensörü

 

 

Darbe Sensörü Video

 

 

 

Darbe sensörü ile ilgili gelen sorgular :

 

 

6 Yorum

irfan:
17/10/2017, 02:37:19 PM
Yanıtla

Darbe Sensörü Nedir bilmiyordum ancak hayati bir parça anladığım kadarıyla

Meltem:
18/10/2017, 08:28:14 PM
Yanıtla

Darbe sensoru cok ilginc geldi bana. Boyle bir parcanin otomobilkmde oldugunu bilmiyordum dogrusu

ismail:
21/10/2017, 10:58:17 AM
Yanıtla

darbe sensörü çok önemli bir parça arabalar için güvenlik anlamında

arın:
22/10/2017, 12:28:59 PM
Yanıtla

darbe sensörünün olması kaza sırasında hayat kurtarabilir. Normalde gerekliliğinin farkına varmazsınız ama allah korusun kaza anında varlığına dua edersiniz.

halil:
23/10/2017, 04:20:40 PM
Yanıtla

darbe sensörünün faydalarını öğrendiğim iyi oldu. böyle bir parçanın arabalarda olduğunu bile bilmiyordum.

namık:
24/10/2017, 11:44:05 AM
Yanıtla

darbe sensörü ne işe yarar bilmiyordum ve şaşırdım doğrusu çok önemli bir parça

Düşüncelerinizi Paylaşın..