Araba Benzinden Gaza Geçerken Tekliyor ( Çözüldü )

Yazar yedekparca 13/07/2018 0 Yorum

Dolara endeksli benzin fiyatlarının doların artması ile tavan yapması LPG'ye verilen önemin bir hayli artmasına neden oldu. Ancak LPG'li araç kullananlarda bazı kronik sorunlarla uğraşıyor. Lpgde tekleme ve benzinden gaza geçerken tekleme sorunu da bunlardan biri. Aracım benzinden gaza geçerken tekliyor diyorsanız Taşdemirler Oto sizler için bu sorunun çözümünü hazırladık. İşte benzinden gaza geçerken silkemele problemi nedenleri ve çözümleri.

 

Benzindan Gaza Geçerken Tekleme Sebepleri ve Çözümleri

 

Benzinden gaza geçerken tekleme probleminin birkaç farklı nedeni olabilir. Bu sorun LPG kaynaklı da olabilir LPG harici de kaynaklanabilir. Teklemenin genelde soğuk havalarda ortaya çıktığı görülmüştür. Aracınız benzinden gaza geçerken sarsılıyorsa aşağıda nedenlerini bulabilirsiniz.

 

 1.  Lpg Enjektörlerinin Debi Ayarlarında Problem Olması Ayarların Bozulmuş olması
  Markası yerli olsun yabancı olsun tüm valtek ve rail tipi enjektörlerin debi ayarlarının her 20bin kilometrede bir yapılması gerekmektedir.Eğer bu ayarlar yapılmazsa , araç lpgden benzine geçerken hem tekler hem de lpgde tekleme yanı sıra stop etme sorunları da yaşayabilir. Ayrıca debi ayarlarının bozuk olması tekleme ve stop etmenin yanı sıra yakıt tüketimini de artırır.
 2. Geçiş Isısı Ayarlarının Düşük Olması Nedeni ile Tekleme
  Eğer benzinden gaza geçiş ısısı düşül sıcaklık olarak ayarlanmışsa yani 25-30 derece arası ayarlıysa yazın zaten sıcak havaların da yardımı ile herhangi bir problem olmaz. Ancak kışın bu ısıyı araç hemen yakalayamadığından dolayı regülatörlerdeki gaz buharlaşmadan enjektörlere ulaşması nedneiyle hem tekleme yaşatır hem de rölanti düşüklüğü yaşatır. Bu nedenle havalar soğumaya başlarken geçiş ısısının ayarlatılması gerekmektedir.
 3. Enjektörlerin Değişimlerinin Sonrasında Meydana Gelen Tekleme Sorunları
  Bazı durumlarda sökülen enjektörlerde nozul çapları eski nozul çapları ile uyum sağlamamakta ve bu durum da özellikle sabahları benzinden gaza ilk geçişte tekleme problemi yaratmaktadır.
 4. Gaz Ayarı Yaparken Programda Hata Yapılması
  Eğer aracınız gaz ayarı yapmak için bilgisayara bağlandığında gaz ve benzin tetikleme süreleri arasında %15 veya daha fazla bir fark var ise tekleme yanısıra benzinden gaza geçerken stop etme problemi yaşanabilir. 
 5. Regülatörden Kaynaklanan Benzinden Gaza Geçerken Titreme SOrunları
  Regülatörlerinizin basınç ayarlarında eğer sorun varsa , araç gaza geçerken tekleme problemi çıkaracaktır. Ayar yaptırdığınızda sorun çözülecektir.
 6. Diğer Sebepler
  Aracın buji ve buji kablolarına eskime , bozulma, yıpranma,aşınma varsa değiştirilmesi gerekmektedir. Ateşleme bobini de her 100bin kilometrede bir değiştirilmelidir.


Gelen Aramalar :

 • clio benzinden gaza geçerken tekliyor
 • albea benzinden gaza geçerken tekliyor
 • palio benzinden gaza geçerken tekliyor
 • albea benzinden gaza geçerken tekliyor
 • megane benzinden gaza geçerken tekliyor
 • marea benzinden gaza geçerken tekliyor

 

Düşüncelerinizi Paylaşın..